Czym jest mewing i jak go praktykować?

mewing_joga_twarzy_vizagojoga

Trzymaj język za zębami! Tylko broń Boże nie siedź cicho – o języku trzeba mówić. Mówić – nie tylko dobrze, ale też zwracać uwagę na to, co z nim może być nie tak? Ci szczęśliwcy, którzy posiadają język w gębie niekoniecznie zastanawiają się nad tym jakie może popełniać błędy. Przecież nie jest on niczemu winny, wręcz jest to nasz pomocnik przy rozdrabnianiu pokarmu i jego przeżuwaniu. Niestety – swobodnie czujący się w naszej buzi język może być przez nas nieodpowiednio sterowany. Przyzwyczajenia te prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.

Z pomocą, cały na biało jak z filmu o Bridget Jones, przychodzi mewing. Sama wymowa tego wyrazu jest dość sympatyczna, dajmy zatem szansę poznać świat mewing-u, niech będzie na językach 🙂

Co to jest mewing? 

Jest sobie Pan – dr Mike Mew, który oprócz tego, że ma krótkie i ładne nazwisko również jest przeciwnikiem prostowania zębów za pomocą aparatów. Nie zaleca też wyrywania zdrowych zębów w celu poprawienia wyglądu szczęki. Jak widać – stawia na naturalne sposoby rozwiązywania problemów związanych z uzębieniem i wyglądem twarzy. Opracował technikę – mewing, która dba o prawidłowe ułożenie języka w stanie spoczynku. Niby jest to sprawa oczywista, jednak wiele osób ma problem z odpowiednim umiejscowieniem języka. Nie trzeba iść na rentgen, aby to widzieć, ponieważ długotrwałe złe nawyki prowadzą do zmian w wyglądzie szczęki, co za tym idzie -zmieniają wygląd twarzy. Pojęcie mewing’u ostatnio robi furorę i coraz częściej jest wpisywane w wyszukiwarkach internetowych. Nie dzieje się to bez powodu.

joga twarzy z VizagoJoga

Przyczyny nieprawidłowego ułożenia języka

Wiele czynników może wpływać na nieprawidłowe ułożenie języka oraz jego funkcjonowanie w jamie ustnej. Oto główne przyczyny:

  • Niewłaściwe nawyki rozwojowe: Ssanie smoczków, palca, czy innych przedmiotów może prowadzić do zmian w ułożeniu języka i otwierania ust, co negatywnie wpływa na procesy połykania i oddychania.

  • Problemy z układem oddechowym: Infekcje, przerost migdałków, czy inne schorzenia, które powodują zatkany nos, mogą skłaniać do oddychania przez usta, co negatywnie wpływa na pozycję języka.

  • Anomalie rozwojowe: Skrócone wędzidełko języka, czy inne wady rozwojowe mogą utrudniać prawidłową pozycję języka.

  • Niewłaściwe techniki karmienia niemowląt: Sposób karmienia i układanie do snu niemowlęcia również może mieć wpływ na kształtowanie się prawidłowych nawyków oddychania i połykania.

  • Zła postawa – np. tzw. „postawa komputerowca”, wysunięta głowa do przodu, pochylone ramiona, zgarbiona sylwetka, również mają zły wpływ na prawidłowe ułożenie języka.
joga twarzy z VizagoJoga

Działanie w celu poprawy tych nawyków i usunięcia przyczyn nieprawidłowego ułożenia języka jest kluczowe dla zachowania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania problemom związanych z rozwojem zgryzu i prawidłowego uzębienia, a także zachowania ładnego owalu twarzy.

Jak prawidłowo wykonywać mewing?

Język w stanie spoczynku powinien mieć układ tzw. kobry – czyli być nieco wygięty i z pewnością przyklejony do podniebienia. Założę się, że czytając to teraz penetrujesz całe swoje podniebienie i zastanawiasz się czy to aby na górze czy na dole..? 🙂 Odpowiadam – na górze. Błędem jest trzymanie języka opartego o dolne siekacze, nienaturalnie zwężony, leżący za dolnymi zębami. Kiedy nie jemy i pijemy, a język ma przerwę na drzemkę to ważne jest, aby skupić się na jego układzie.

Jeśli nie lubicie kobry, a dotarliście do tego akapitu, tym samym szukacie rozwiązania językowego problemu to spieszę z pomocą. Spokojnie – istnieją ćwiczenia na język.

Jednymi z najprostszych ćwiczeń, w oparciu o wspomnienia z dzieciństwa jest…żucie gumy. Pamiętacie jak kiedyś żuło się gumę do tego momentu aż nie stała się za miękka? Ok, powtórzmy to! Na końcu żucia „rozpłaszczamy” gumę o podniebienie tak jak wtedy, gdy chcieliście popisać się Jankowi jak szybko można zrobić z niej balona! Gotowe – pierwsze ćwiczenia na szczękę zrobione. Janek się cieszy 🙂 Przeczytaj jak prawidłowo żuć gumę. 

Oprócz powyższego ćwiczenia z gumą zaleca się utrzymywanie języka w pozycji kobry. Tak, jednak wracamy do kobry. Postarajcie się ją polubić, a polubi Was podbródek w wersji pojedynczej a nie podwójnej.

9 błędów, których należy unikać podczas mewingu

Błędy w mewingu mogą prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak wysunięcie przednich zębów, podwójny podbródek i asymetryczna twarz, co jest sprzeczne z celem mewingu. Oto najczęstsze błędy, których należy unikać:

  1. Dotykanie końcówką języka podniebienia: Nieefektywna metoda mewingu, która może prowadzić do wypychania zębów do przodu.

  2. Traktowanie mewingu jako ćwiczenia: Mewing to postawa języka i ciała, a nie ćwiczenie. Skup się na utrzymaniu poprawnej postawy przez dłuższy czas. Bądź świadomy prawidłowego ułożenia języka podczas spoczynku.

  3. Oddychanie przez usta: Oddychanie przez usta uniemożliwia prawidłowe ułożenie języka, dlatego naucz się oddychać tylko przez nos.

  4. Próba utrzymania pozycji jak przy połykaniu śliny: To uniemożliwia oddychanie i może prowadzić do zablokowania dróg oddechowych.

joga twarzy z VizagoJoga

5. Nadmierne naciskanie języka: Mocniejsze przyciskanie języka do podniebienia nie przyspiesza efektów mewingu.

6. Dotykanie zębów językiem: Unikaj dotykania przednich zębów językiem, aby uniknąć wypychania ich do przodu.

7. Nie domykanie buzi: Staraj się mieć zamkniętą buzię podczas mewingu, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie procesu.

8. Mewing podczas jedzenia i rozmów: Zapomnij o mewingu podczas tych czynności i ciesz się życiem 😉

9. Wciąganie jezyka i policzków: Unikaj wciągania języka i policzków podczas mewingu, co może prowadzić do asymetrii twarzy.

Mewing a efekty

A propos podbródka…lubimy się, ale w pojedynkę, sam na sam: jeden człowiek i jeden podbródek. 🙂 Ćwiczenia na podbródek są kluczowe przy chęci poprawy owalu twarzy, co więcej – cała postawa się zmienia, nie garbimy się, a kark nie jest sztywny. Ma to też ogromny wpływ na nasz oddech, powietrze wypuszczane jest przez nos i nie występują już bezdechy.

Regularny mewing każdego dnia poprawia wygląd twarzy, efekty są spektakularne u osób dorosłych jak i u dzieci. Warto zatem nie zapominać o języku w kontekście własnego rozwoju intelektualnego (nauka języków)  jak i zmian widocznych gołym okiem. Czy nie lepiej jest chodzić z głową w chmurach niż zamartwiać się garbiąc?

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *