NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Ćwiczenia usprawniające mięśnie języka

cwiczenia_miesnie_jezyka_vizagojoga

Ile razy usłyszałaś, że zapomniałaś języka w gębie? 🙂 Ja może parę razy, choć nie zdarza mi się to często:) Nigdy nie myślałam jednak o języku w kontekście narządu, jego funkcji i czy tak naprawdę jest dla mnie ważny. On zawsze był i nigdy specjalnie nie zastanawiałam się nad jego istnieniem. Ale czy aby nie za bardzo nie doceniamy tego niby zwykłego narządu? Władamy wieloma językami, uczymy się kolejnych nowych, ale czy temu naszemu – w naszej buzi – poświęcamy przynajmniej tyle samo czasu co innym „nie-narządom?

 Budowa języka

 Przyznaję, że zanim nie posiadłam wiedzy na temat budowy języka, nie miałam pojęcia, że moje 10-centymetrowe szpilki to taka sama długość jak mój język w buzi. Skupmy się na tym, co widzimy – czyli zewnętrznej budowie. Są to przede wszystkim mięśnie poprzecznie prążkowane, a całość pokrywa błona śluzowa. Wyróżniamy trzy części języka, po kolei od głębin: nasada języka, trzon i koniec (wierzchołek). Oczywiście najbardziej zaprzyjaźnieni jesteśmy z końcówką języka z uwagi na jego bliskość do lusterka, w którym się przyglądamy. Jednak jak każdy kij ma dwa końce tak język nie zaczyna się znikąd 😉 Na języku spoczywa duża odpowiedzialność – zaczynając od funkcji wspomagania przy rozdrobnieniu i podawaniu pokarmu po odczucia smakowe. Na grzbietowej części języka znajdują się brodawki występujące w błonie śluzowej. Twory te pełnią dwie podstawowe funkcje: mechaniczną oraz zmysłową. Ta mechaniczna to proces rozdrabniania pokarmu. Tu też znajdują się skupiska tkanki limfatycznej, które wspólnie tworzą migdałek językowy. Poza brodawkami występują również gruczoły językowe. Tyle teorii, a język jeden 🙂

Wnętrze języka jest prawie tak samo skomplikowane jak jego zewnętrzna budowa. Ten niewielki narząd ma sporo odpowiedzialnych funkcji, dlatego powinien umieć się poruszać, wysuwać, spłaszczać i zwężać, naprawdę mamy do czynienia ze sprawnym narządem. To właśnie dzięki rozmaitym mięśniom (mięśnie zewnętrzne języka jak i wewnętrzne) wykonuje on tyle niezbędnych czynności.

Funkcje języka

 Drogi języku, dziękujemy za to, że dzięki tobie możemy w tajskiej knajpie odczuć smak ostrej papryczki, a w lodziarni lizać lody o smaku gumy balonowej. To jest twoja podstawowa funkcja. Poza tym język bierze udział w procesach przyjmowania pokarmów oraz doprowadza ich do mieszania się ze śliną. Co jeszcze, a równie ważne – nie musimy mieć długiego języka, aby dużo mówić…dokładnie – mówić. W zależności od jego ułożenia możemy sprawnie wypowiadać głoski. Dość sporo jak na jeden 10-centymetrowy narząd?

Ćwiczenia z użyciem języka

 Zdrowy język to język sprawny. Warto przyjrzeć się ćwiczeniom, które usprawnią go jeszcze bardziej. Ćwiczenia na język to przede wszystkim ćwiczenia logopedyczne, które wielu osobom (w tym często dzieciom) pomagają poprawić mowę. Wzmacniają również mięśnie języka, podnoszą jego sprawność motoryczną oraz pomagają uzyskać szeroką pionizację.

Istnieją również ćwiczenia na język, które pomogą nie tylko osobom z poprawnym wysławianiem się. Joga twarzy to również joga języka. Wszystko po to, aby przy regularnych ćwiczeniach pomóc naszej twarzy w procesie naturalnego odmładzania.