NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Rodzaje cery – charakterystyka i pielęgnacja

typy_skory_cery_vizagojoga

Rodzaj skóry determinowany jest genetycznie, chociaż mogą na niego wpływać również inne czynniki. Istnieje kilka kryteriów klasyfikujących skórę. Na przykład klasyfikacja Fitzpatricka z 1975r., opiera się na kolorze skóry i jego reakcji na ekspozycję na słońce. Służy między innymi do określenia odpowiedniego rodzaju czynnika ochrony przeciwsłonecznej czy też do przewidywania ryzyka zachorowania na raka skóry.

Natomiast z kosmetycznego punktu widzenia, skóra klasyfikowana jest wg kilku czynników związanych z jej równowagą: wydzielaniem łoju, nawilżeniem i poziomem wrażliwości. W ten sposób każdy rodzaj skóry będzie posiadał swoje własne cechy i wymagał odpowiedniej pielęgnacji.

Jakie wyróżniamy typy skóry?

W oparciu o te cechy istnieje pięć typów zdrowej skóry: normalna, sucha, tłusta, mieszana (zarówno tłusta, jak i sucha) oraz wrażliwa. Poniżej opisuję główne cechy każdego rodzaju skóry.

Cera sucha

W wielu przypadkach suchość skóry spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi, takimi jak pogoda, kąpiele w gorącej wodzie, niska wilgotność powietrza, i zwykle ma charakter przejściowy.

Jednakże u niektórych osób może występować częściej, a nawet trwać przez całe życie. Ponieważ skóra sucha może pękać, narażając ją na działanie bakterii, może sprzyjać innym chorobom skóry, takim jak egzema. Może też być bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje.

Oznaki suchej skóry mogą się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak wiek lub stan zdrowia. Objawia się uczuciem napięcia i szorstkością. Skóra może przybrać kolor popielatoszary z oznakami złuszczenia, zwędzenia, zaczerwienienia i drobnych pęknięć.

Jak już wcześniej wspomniałam, na skórze suchej często obserwuje się pęknięcia, które w poważniejszych przypadkach mogą być głębsze, a nawet potrafią krwawić.

Skóra atopowa to choroba skóry charakteryzująca się suchością skóry, która prowadzi do łuszczenia i podrażnienia, oraz powoduje przykre objawy, takie jak swędzenie.

Przyczyną jest tu predyspozycja genetyczna, choć wystąpienie skóry atopowej lub pogorszenie jej stanu mogą wywoływać również inne czynniki, takie jak: alergiczne, związane z jedzeniem lun nawet z niektórymi ubraniami, środowiskowe.

Cera normalna

Skóra normalna nie jest ani zbyt sucha, ani zbyt tłusta. Posiada regularną konsystencje, brak niedoskonałości oraz czysty, miękki wygląd. Nie wymaga też specjalnej pielęgnacji.

Cera tłusta

Skóra tłusta ma porowaty, wilgotny i jasny wygląd. Spowodowane jest to nadmierną produkcją tłuszczu przez gruczoły łojowe. Zazwyczaj uwarunkowana jest genetycznie i/lub hormonalnie. Często występuje u młodzieży i osób młodych poniżej 30 roku życia i zwykle wiąże się z występowaniem trądziku.

Cera mieszana

Ze względu na swoje położenie wykazuje cechy zarówno skóry suchej, jak i tłustej, ponieważ rozmieszczenie gruczołów łojowych i potowych nie jest jednorodne. Okolice bardziej tłuste to zazwyczaj strefa T (czoło, nos, podbródek), natomiast skóra na policzkach bywa normalna lub sucha.

Cera wrażliwa

Skóra wrażliwa jest bardziej podatna na bodźce, na które skóra normalna nie reaguje. Jest to skóra delikatna, której zwykle towarzyszy uczucie dyskomfortu, takie jak ciepło, napięcie, zaczerwienienie lub śwędzenie. Ten rodzaj skóry posiada bardzo słabą barierę ochronną, co ułatwia wnikanie do niej mikroorganizmów i substancji drażniących oraz zwiększa możliwość wystąpienia infekcji alergicznych. Jest to bardzo delikatna skóra, która wymaga większej pielęgnacji, aby zwalczyć suchość i szorstkość. Czasem określa się ją jako skórę podrażnioną, a nie wrażliwą, ale terminy te są synonimami i nie ma między nimi różnic dermatologicznych.

Jak rozpoznać własny rodzaj cery?

Jeśli chcesz mieć zdrową i nieskazitelną skórę, powinnaś znać swój typ skóry. Znajomość rodzaju skóry pozwala wybrać odpowiednie podejście do jej pielęgnacji.

Test na sprawdzenie typu skóry:

  1. Umyj twarz, odczekaj godzinę, a następnie oklep chusteczką strefę T (czoło, nos, broda). Przyjrzyj się chusteczce, aby ustalić, czy sebum zostało się nią wchłonięte. Jeśli tak, masz cerę tłustą lub mieszaną.
  2. Zwróć uwagę na to, jak się czuje Twoja skóra. Jeśli masz suchą skórę, Twoja twarz będzie napięta po oczyszczeniu, a tłusta skóra będzie czystsza zaraz po umyciu. Twoja strefa T będzie czysta, jeśli masz cerę mieszaną, ale Twoje policzki będą napięte.
    Skóra wrażliwa zareaguje na niektóre środki czyszczące i może powodować swędzenie skóry lub wysypkę. Jeśli masz skórę wrażliwa, Twoja twarz będzie zaczerwieniona, swędząca lub może nawet pojawić się wysypka po użyciu niektórych produktów do pielęgnacji twarzy.
    W miarę upływu dnia skóra tłusta znów zacznie się przetłuszczać.
    Jeśli zauważysz, ze Twoja skóra nie należy do żadnej z powyższych kategorii i nie masz obszarów problematycznych, jesteś właścicielką skóry normalnej, która nie wymaga dużej uwagi. Gratulacje!
  3. Spójrz w lustro. Jeśli zauważysz czerwone, łuszczące się plamy na twarzy, najprawdopodobniej masz skórę suchą lub wrażliwą. Jeśli Twoja twarz jest błyszcząca, masz cerę tłustą. Połączenie obu oznacza, że masz skórę mieszaną.
  4. Spójrz na wielkość swoich porów. Jeśli masz skórę normalną, Twoje pory będą widoczne, ale nie duże. Cofnij się o kilka kroków od lustra. Jeśli nadal widzisz swoje pory, masz skórę tłustą. Jeśli Twoje pory nie są w ogóle widoczne, masz skórę suchą. Skóra mieszana występuje wtedy, gdy masz więcej niż jeden rozmiar porów na twarzy, co skutkuje kombinacją skóry suchej, tłustej i normalnej.
  5. Uszczypnij skórę. Jeśli Twoja skóra łatwo się marszczy, oznacza, że masz skórę suchą. Skóra tłusta będzie gładka.

Choć istnieje wiele podejść/technik pielęgnacji każdego rodzaju skóry, osobiście uznaję jak najdelikatniejsze traktowanie skóry, nienaruszające jej naturalnej warstwy ochronnej.

Na pewno słyszałyście o technice oczyszczania twarzy olejami/olejkami. Choć wydawać się to może abstrakcyjne. Zmywać zanieczyszczenia z twarzy tłustym płynem? Serio? I ma to niby nawet pomagać skórze trądzikowej? Problematycznej? Uwierzcie mi – to naprawdę działa!

Jesteśmy przyzwyczajeni do oczyszczania twarzy żelami, płynami, mydłami, peelingami. Stosowanie tego typu tradycyjnych kosmetyków wydaje nam się całkowicie naturalne. Ale olej?

A tymczasem olej działa na zasadzie chemicznej – olej rozpuszcza olej, co w praktyce oznacza, że olej delikatnie, ale bardzo skutecznie oczyszcza skórę z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, makijażu, cząsteczek smogu… W przeciwieństwie do tradycyjnych kosmetyków nie naruszamy przy tym hydrolipidowej warstwy skóry oraz nie zaburzamy jej prawidłowego pH.

Olejowanie krok po roku:

  1. Przygotuj miskę z ciepłą wodą, wybrany olej roślinny lub specjalny olejek wzbogacony o olejki eteryczne. Ja używam zamiennie: Citrus Charge i Floral Flow.
  2. Nanieś olejek w zagłębienie dłoni, rozgrzej go intensywnie pocierając dłoń o dłoń i wmasuj olejek w skórę, wykonując delikatne, koliste ruchy;.
  3. Następnie zamocz w ciepłej wodzie ręczniczek i przyłóż go do twarzy. Nie pocieraj.(Ciepło rozszerza pory i pozwala olejkowi wniknąć w głąb skóry).
  4. Ręcznik wypłucz w ciepłej wodzie i powtórz czynność z przykładaniem ręcznika do twarzy 2-3 razy.
  5. Następnie zamocz ręczniczek w zimnej wodzie i delikatnie wytrzyj nim twarz.
  6. Jeśli odczuwasz potrzebę, możesz dodatkowo przemyć twarz delikatnym żelem. Jeśli nie, przetrzyj twarz tonikiem lub hydrolatem. Na oczyszczoną twarz nałóż krem.

Kiedy możesz spodziewać się efektów?

Nie zdziw się, jeśli po kilku razach olejowania na Twojej twarzy pojawią się wypryski – olej wyciąga zanieczyszczenia z głębokich głębin Twojej skóry. To normalne😉

Pozytywne efekty w postaci odżywionej, ujędrnionej i nawilżonej skóry możesz zauważyć już po kilku dniach (około tygodnia). Na prawdziwe i wręcz spektakularne efekty należy poczekać około miesiąca.

Zauważysz wówczas:

  • wyraźnie oczyszczoną skórę, zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie zaskórników, odetkanie porów;
  • odżywienie i nawilżenie skóry;
  • wygładzenie i uelastycznienie;
  • zmniejszenie przebarwień;
  • wyregulowanie poziomu sebum w przypadku tłustej cery;
  • relaks i odprężenie 😊

Pamiętaj aby wybierać oleje nierafinowane, certyfikowane. Warto zapłacić ciut więcej aby mieć pewność, ze dostarczasz skórze najlepszych składników. Z czasem możesz zacząć używać olejków wzbogaconych olejkami eterycznymi. Dadzą one skórze bogactwo odżywczych składników, a przyjemna aromaterapia dodatkowo Cię odpręży.

Do dzieła!
VizagoJoga
P.S. Z jogą Ci do twarzy!