NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Retinol – Czym Jest i Dlaczego Jest Taki Popularny?

Retinol - jak działa i gdzie można go znaleźć

Są takie pojęcia z dziedziny kosmetologii, które kojarzymy bardzo pozytywnie. Składniki kremów przeciwzmarszczkowych z czasem są nam, godnie starzejącym się kobietom, bardzo znane. Działają na naszą skórę jak dobra przyjaciółka podczas kryzysu, a ich właściwości potrafimy wymienić bez większych problemów. Czy retinol możemy zaliczyć do tej grupy? Czy znamy się na tyle dobrze, aby wiedzieć, że jest dla wszystkich?

Retinol – co to jest?

Zacznę od garści informacji książkowej: retinol jest aktywną pochodną witaminy A, należącą do grupy retinoidów. Jeśli ta informacje nie wnosi do Waszego życia za wiele, to postaram się przenieść tę wiedzę na przykłady z życia, co lubię najbardziej, bo mam na imię Agata 🙂

Retinol bardzo dobrze przenika przez naskórek, mówiąc kolokwialnie – dobrze ją penetruje. Wnika na tyle głęboko, aby zadziałać przede wszystkim przeciwstarzeniowo. Skuteczności retinoidów dowodzą badania – udowodniono, że wpływają na DNA komórki, działając na jej receptory. 

Jakie efekty daje retinol?

Przede wszystkim muszę wspomnieć o działaniu retinolu. Otóż jest to zawodnik na dłuższy dystans, co oznacza, że preferuje biegi maratońskie niż sprint. Pozbywając się wszelkich metafor – retinol stosowany w dużych dawkach, za często i bez większej kontroli może narobić więcej szkody niż pożytku. Jeśli jednak używamy tego składnika z głową, to nawet jego prewencyjne działanie może skutkować pozytywnymi efektami na kolejne lata. Jak zatem działa retinol?

  1. Ujędrniająco – stymuluje wytwarzanie kolagenu oraz elastyny 
  2. Przeciwtrądzikowo – łagodzi stany zapalne 
  3. Wygładzająco – wzmacnia ochronę naskórka, przyspiesza proces regeneracji i odnowy 
  4. Reguluje wydzielania sebum – wpływa na pracę gruczołów łojowych 
  5. Przeciwstarzeniowo – zapobiega degradacji kolagenu, działa na odnowę komórek
  6. Ujednolica kolor skóry – pomocny przy rozjaśnieniu przebarwień na twarzy

Retinol – jak go stosować?

Krem z retinolem to dobry pomysł 🙂 Warto go mieć na półce w łazience, jednak jeśli kuracja retinolem ma przynieść efekty, powinna rozpocząć się okresie jesień – wiosna. Retinol bowiem ma właściwości fotouczulające, zatem niebezpiecznym będzie używać go w okresie słonecznym. Tak jak wspomniałam wyżej – lepiej powoli zacząć przygodę z retinoidami niż intensywnie i z przytupem. Kobiety w ciąży i karmiące powinny poczekać ze stosowaniem retinolu w swojej codziennej pielęgnacji, nie jest to zalecane.

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak stosować retinol, aby stał się dobrym przyjacielem, a nie wrogiem:

  1. Zacznij od małych dawek, pamiętaj o zasadzie „maraton, nie sprint” 🙂 Myślę, że dwie „przebieżki” w tygodniu na sam star wystarczą. Później możesz tę częstotliwość zwiększać. 
  2. Zasada maratonu również dotyczy stężenia naszego składnika – z czasem zwiększaj stężenie, sprawdzając jak reaguje na niego skóra.
  3. Przed aplikacją retinolu poczekaj aż składniki codziennej pielęgnacji do demakijażu się wchłoną, retinol nie lubi takiego towarzystwa, należy poczekać do suchej skóry. 
  4. Wysoka ochrona przeciw słońcu w ciągu dnia jest wymagana, nie chcemy chyba reakcji na promienie UV, może wyjść z tego niezła mieszanka :/ 

Retinol – gdzie można znaleźć?

Retinol to nie tylko kosmetologia. Tak naprawdę to suplementacja retinolu od wewnątrz jest niczym innym jak dietą bogatą w składniki z witaminą A. Najwięcej jej znajdziemy w tranie, rybach, jajach, wątróbce, kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, szpinaku, morelach, dyni oraz cebuli. Menu godne gładkiej twarzy i jędrnej cery. Czy znajdziecie swoje ulubione retino-potrawy? 🙂 

Tak naprawdę to powyższym wpisem mogę śmiało stwierdzić, że świadomość i wiedza na temat działania retinolu może przyczynić się do osiągnięcia pożądanych efektów. Pobiegajmy zatem długodystansowo z retinolem, pamiętając, że nie lubi przyspieszeń i zrywów 🙂