NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Jak Pozbyć się Prosaków z Twarzy?

joga twarzy - skuteczne metody przeciwko zmarszczkom i utracie jędrności skóry

Są takie detale na twarzy, którymi lubimy się pochwalić. Makijaż delikatnie podkreśla walory urody, płyną komplementy, triumfujemy. Jednak…no właśnie – jednak. Kiedy pewnego wieczora chwilę dłużej popatrzymy w lustro, przybliżymy je tak jak przybliża się lupę do chodzącej po liściu biedronki…i zobaczymy je – prosaki. Nie jest to wybryk natury, jakim mogłaby się ów natura pochwalić. Czym są zatem te nieestetyczne kropki, które chcąc ze sobą połączyć nie stworzą pięknego obrazka?  

Czym są prosaki i skąd się biorą?

Prosaki na twarzy to niegroźne zmiany skórne, charakteryzujące się niewielkim uwypukleniem o białym lub kremowym kolorze. Stąd niegroźne, gdyż stanowią jedynie problem estetyczny, nie wnoszą wiele do stanu zdrowia…chyba, że zaczyna się przy nich robić więcej niż trzeba. 

Prosaki na twarzy powstają w wyniku zrogowacenia mieszka włosowatego. Kiedy to się zadzieje, dochodzi do zatkania gruczołów łojowych i nagromadzenia się sebum, które nie ma ujścia. W wyniku wspomnianego rogowacenia prosak staje się twardą kulką, którą aż się prosi, żeby się jej pozbyć…no nic bardziej mylnego!

Prosaki powstają najczęściej u noworodków, ze względu na niedojrzałość aparatu łojowego. Z reguły znikają z każdym kolejnym dniem życia. U osób dorosłych natomiast przyczyna powstawania prosaków nie jest do końca jasna. Uznaje się natomiast, że ma to podłoże hormonalne, autoimmunologiczne oraz genetyczne.

Prosaki na twarzy powstają najczęściej w okolicach oczodołów, ust i policzków. Ok Prosaki na powiece stanowią największy problem, gdyż…rzucają się oko ;/ Ten widoczny detal znacząco wpływa na ogólnie niezadowolenie właściciela. Oprócz twarzy warto wiedzieć, że prosaki mogą też powstawać w okolicach stref intymnych – na narządach płciowych. Jednak my wróćmy do twarzy, to nasz temat główny.

Jak pozbyć się prosaków?

Usuwanie prosaków jest możliwe pod warunkiem, że robimy to bardzo ostrożnie i w oparciu o porady z zaufanych źródeł. Zanim jednak dostaniemy zielone światło na usunięcie prosaków, musimy mieć pewność, że to właśnie z nim mamy do czynienia. Z pewnością pomoże w tym porada specjalisty, od której zacząć należy. 

Trochę się już znamy, zatem nie będzie zaskoczeniem jak napiszę, że zanim obierzemy kierunek: kosmetyczka, należy spróbować sposobów, które są w zasięgu ręki.  Poniżej przedstawiam domowe sposoby na pozbycie się prosaków:

  1. Peeling na bazie kwasu migdałowego i glikolowego – działają złuszczająco, jest duże prawdopodobieństwo, że poradzą sobie z prosakami
  2. Olejek herbaciany – okłady nasączone olejkiem zadziałąją złuszczająco 
  3. Olejek rycynowy – w prawdzie na efekty trzeba poczekać nawet około miesiąca, jednak naprawdę warto. Nasączony wacik olejkiem rycynowym należy przykładać dzień w dzień w miejsce, gdzie jest prosak. Metoda dla cierpliwych 😉
  4. Sauna na twarz – tzw parówka, czyli nasiadówka nad miską z gorącą wodą. Wystarczy nakryć głowę ręcznikiem i pozwolić sobie na chwilę relaksu. W wysokiej temperaturze gruczoły łojowe zaczynają się odblokowywać, a nasz organizm wydziela nadmiar łoju skórnego. Po takiej saunie na twarz zaleca się nałożenie kremu z kwasami, to dodatkowo pomoże w walce z niechcianymi białymi intruzami.

Jeśli powyższe sposoby nie zadziałają, a prosaki zadomowiły się na dłużej, można pomyśleć o wizycie u kosmetyczki. Sprawna ręka profesjonalistki pomoże w pozbyciu się prosaków za pomocą możliwych sposobów:

  1. Peeling chemiczny, mikrodermabrazja – to metody na wygładzenie naskórka, pozbycie się jego wierzchniej warstwy, w tym również prosaków.
  2. Nakłuwanie – to metoda, którą należy stosować TYLKO u dermatologa lub kosmetyczki. Pod żadnym pozorem nie powinno się jej wykonywać w domu przed lustrem, gdyż grozi to poważniejszymi problemami, takimi jak blizny i rany. 
  3. Elektrokoagulacja – technika, wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. W czasie działania prądu wytwarza się ciepło, powodujące uszkodzenie białka. 
  4. Ostateczność to laseroterapia. Nieocenioną zaletą tej metody jest brak blizn po zabiegu.  

Prosak na twarzy to niemile widziany gość. Nie mamy za bardzo wpływu na ich powstawanie, poza odpowiednią pielęgnacją skóry twarzy. Oprócz powyższych metod możliwego poradzenia sobie z tym problem, istnieje jedna żelazna zasada, która może przyczynić się do zahamowania pojawienia się tych małych, wypukłych kropek. Otóż moi Mili – istnieje absolutny zakaz podejmowania prób przekłuwania proasków w domu. Jeśli to zrobicie, to będę musiała się zastanowić nad nowym cyklem bloga „jak naprawić błędy po złamaniu zasad, związanych z pielęgnacją skóry twarzy?” Akurat tutaj mam nadzieję, że nie jesteście zainteresowani? 🙂