Twój koszyk jest obecnie pusty!
Retinol – Czym Jest i Dlaczego Jest Taki Popularny?
—
Są takie pojęcia z dziedziny kosmetologii, które kojarzymy bardzo pozytywnie. Składniki kremów przeciwzmarszczkowych z czasem są nam, godnie starzejącym się kobietom, bardzo znane. Działają na naszą skórę jak dobra przyjaciółka podczas kryzysu, a ich właściwości potrafimy wymienić bez większych problemów. Czy retinol możemy zaliczyć do tej grupy? Czy znamy się na tyle dobrze, aby wiedzieć, że jest dla wszystkich?
Retinol – co to jest?
Zacznę od garści informacji książkowej: retinol jest aktywną pochodną witaminy A, należącą do grupy retinoidów. Jeśli ta informacje nie wnosi do Waszego życia za wiele, to postaram się przenieść tę wiedzę na przykłady z życia, co lubię najbardziej, bo mam na imię Agata 🙂
Retinol bardzo dobrze przenika przez naskórek, mówiąc kolokwialnie – dobrze ją penetruje. Wnika na tyle głęboko, aby zadziałać przede wszystkim przeciwstarzeniowo. Skuteczności retinoidów dowodzą badania – udowodniono, że wpływają na DNA komórki, działając na jej receptory.
Jakie efekty daje retinol?
Przede wszystkim muszę wspomnieć o działaniu retinolu. Otóż jest to zawodnik na dłuższy dystans, co oznacza, że preferuje biegi maratońskie niż sprint. Pozbywając się wszelkich metafor – retinol stosowany w dużych dawkach, za często i bez większej kontroli może narobić więcej szkody niż pożytku. Jeśli jednak używamy tego składnika z głową, to nawet jego prewencyjne działanie może skutkować pozytywnymi efektami na kolejne lata. Jak zatem działa retinol?
- Ujędrniająco – stymuluje wytwarzanie kolagenu oraz elastyny
- Przeciwtrądzikowo – łagodzi stany zapalne
- Wygładzająco – wzmacnia ochronę naskórka, przyspiesza proces regeneracji i odnowy
- Reguluje wydzielania sebum – wpływa na pracę gruczołów łojowych
- Przeciwstarzeniowo – zapobiega degradacji kolagenu, działa na odnowę komórek
- Ujednolica kolor skóry – pomocny przy rozjaśnieniu przebarwień na twarzy
Retinol – jak go stosować?
Krem z retinolem to dobry pomysł 🙂 Warto go mieć na półce w łazience, jednak jeśli kuracja retinolem ma przynieść efekty, powinna rozpocząć się okresie jesień – wiosna. Retinol bowiem ma właściwości fotouczulające, zatem niebezpiecznym będzie używać go w okresie słonecznym. Tak jak wspomniałam wyżej – lepiej powoli zacząć przygodę z retinoidami niż intensywnie i z przytupem. Kobiety w ciąży i karmiące powinny poczekać ze stosowaniem retinolu w swojej codziennej pielęgnacji, nie jest to zalecane.
Poniżej przedstawiam kilka wskazówek jak stosować retinol, aby stał się dobrym przyjacielem, a nie wrogiem:
- Zacznij od małych dawek, pamiętaj o zasadzie „maraton, nie sprint” 🙂 Myślę, że dwie „przebieżki” w tygodniu na sam star wystarczą. Później możesz tę częstotliwość zwiększać.
- Zasada maratonu również dotyczy stężenia naszego składnika – z czasem zwiększaj stężenie, sprawdzając jak reaguje na niego skóra.
- Przed aplikacją retinolu poczekaj aż składniki codziennej pielęgnacji do demakijażu się wchłoną, retinol nie lubi takiego towarzystwa, należy poczekać do suchej skóry.
- Wysoka ochrona przeciw słońcu w ciągu dnia jest wymagana, nie chcemy chyba reakcji na promienie UV, może wyjść z tego niezła mieszanka :/
Retinol – gdzie można znaleźć?
Retinol to nie tylko kosmetologia. Tak naprawdę to suplementacja retinolu od wewnątrz jest niczym innym jak dietą bogatą w składniki z witaminą A. Najwięcej jej znajdziemy w tranie, rybach, jajach, wątróbce, kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, szpinaku, morelach, dyni oraz cebuli. Menu godne gładkiej twarzy i jędrnej cery. Czy znajdziecie swoje ulubione retino-potrawy? 🙂
Tak naprawdę to powyższym wpisem mogę śmiało stwierdzić, że świadomość i wiedza na temat działania retinolu może przyczynić się do osiągnięcia pożądanych efektów. Pobiegajmy zatem długodystansowo z retinolem, pamiętając, że nie lubi przyspieszeń i zrywów 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.