NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Jak Dbać o Skórę w Klimatyzowanych Pomieszczeniach?

Jak dbać o skórę w klimatyzowanych pomieszczeniach

Ufff jak gorąco! 

Na samą myśl o kolejnych 35 stopniach w cieniu robi mi się słabo. Nie lubię klimatyzacji, ale wiem, że niestety jest nam potrzebna…no właśnie – niestety. Dlaczego niestety? Czy klimatyzacja tylko daje odetchnąć czy równolegle działa na naszą niekorzyść? Jak z niej korzystać odpowiedzialnie? Po wszystkie odpowiedzi zapraszam do poniższego tekstu 🙂

Jak klimatyzacja wpływa na skórę i zdrowie?

Przede wszystkim – klimatyzacja wpływa na skórę. I tu się zatrzymajmy. 

Dla udowodnienia mojej tezy, wyobraźmy sobie w głowie tabelę podzieloną na dwie części. Po lewej stronie „wypiszmy” plusy korzystania z klimatyzacji, po prawej stronie – minusy. 

LEWA STRONA – PLUSY: poprawa samopoczucia i komfortu podczas przebywania w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 24 stopnie Celsjusza. 

KONIEC PLUSÓW.

Zajmijmy się tą prawą stroną, ok?

Spędzając długie godziny w klimatyzowanym biurze, samochodzie czy nawet coraz częściej – w domu, fundujemy naszej skórze nie lada wyzwanie. Najgorszą jest nagła zmiana temperatur. Wchodząc do klimatyzowanej restauracji w upalne lato, ryzykujemy nie tylko przeziębieniem. Wychłodzone pomieszczenia nie są do końca zbawienne, tak jak nam się wydaje. Owszem, czujemy ulgę, jednak jak to się ma do szoku termicznego, do którego dochodzi podczas zmiany temperatur? 

Klimatyzacja = suche powietrze. To powoduje, że nasza skóra staje się przesuszona. Szorstka skóra twarzy to nic innego jak konsekwencja utraty wody. Pod wpływem suchego powietrza uszkadza się płaszcz hydro-lipidowy naskórka, dlatego woda szybciej paruje ze skóry. Szorstkie plamy na skórze mogą być trudne do okiełznania, jeśli nie zaczniemy odpowiednio nawadniać skóry. Jest to kluczowe również w charakterze ratowania skóry twarzy przed zmarszczkami. Uszkodzona warstwa skórna to dobra sytuacja dla ich pogłębienia, a wszelkie zanieczyszczenia, smog czy drobnoustroje wnikają szybciej i skutkują trądzikiem na suchej skórze twarzy.

Klimatyzacja a zdrowie – czy istnieje taka zależność? Oczywiście, niestety – niechlubna zależność. Poza skórnymi problemami, klimatyzacja potrafi dać w kość naszemu zdrowiu. Ból głowy od klimatyzacji to częsta reakcja na tak suche i chłodne powietrze. Organizm latem wykonuje bardzo dużą pracę, a szok termiczny nie jest z pewnością wynagrodzeniem za ten włożony wysiłek. 

Przeziębienia, katary, choroby zatok – kojarzymy, prawda? Osoby z niższą odpornością wiedzą o czym mowa. Wakacyjne problemy ze zdrowiem to głównie choroby układu oddechowego, który przyjmuje na siebie często zanieczyszczone powietrze z wywiewów klimatyzatorów.

Jak chronić skórę przed klimatyzacją?

Nie trzeba zmieniać pracy, aby nowe biuro nie było klimatyzowane. Nie musimy również jeść posiłków tylko na zewnątrz, zamiast w chłodnej restauracji. Nie ma potrzeby obrażać się na klimatyzację, są na nią sposoby.

Przede wszystkim ważna jest ochrona skóry przed klimatyzacją oraz zadbanie o zdrowie, a to za sprawą nawyków, które należy wprowadzić w życie:

  1. Woda, woda i jeszcze raz woda – przykazanie mówi o minimum 2 litrach dziennie, trzymajmy się tego. Latem uzupełnienie płynów mogą stanowić również sezonowe owoce i warzywa.
  2. Spryskiwanie twarzy/skóry wodą termalną zadziała łagodząco, nawilży i zregeneruje przesuszoną skórę.
  3. Pielęgnacja skóry – szczególnie ważna latem, kiedy to powinniśmy stosować kremy głównie nawilżające oraz regenerujące z kwasem hialuronowym. Doskonale też odnajdą się oleje, które intensywnie nawilżą skórę i pomogą jej odzyskać witalność. Połączone z masażem stanowią idealny duet nawilżająco-napinający przesuszonej skóry.
  4. Regeneracyjne maski na noc. Wieczór to moment kiedy przyglądasz się skórze po całym dniu na słońcu czy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Skóra krzyczy, potrzebuje regeneracji, posłuchaj jej.

Podsumowanie

Szeroko rozumiany komfort pracy w klimatyzowanym biurze to dla mnie jasna sprawa. Podróż autem z klimatyzacją do Chorwacji w połowie lipca – również. Jednak biorąc na szalę wszystkie wspomniane wyżej zależności, jesteśmy w stanie zminimalizować konsekwencje negatywnego wpływu klimatyzacji na naszą skórę oraz zdrowie. Na szczęście istnieją sposoby na suchą skórę, a mądre podejście do tematu pozwoli nam w pełni cieszyć się tym wynalazkiem, bez którego czasami jest ciężko odetchnąć.