NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Problemy z Cerą Wywołane Chorobami Zębów

vizagojoga.pl_problemy_cera_chore_zeby

Od dziecka wiadomo, że o zęby trzeba dbać. Mówiła to pani w przedszkolu oraz bohaterowie w kreskówkach. „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda….” Założę się, że większość z Was, która to czyta właśnie sobie zanuciła kawałek tej piosenki :), ale teraz nie o tym 🙂 Niby proste zasady, mamy je wykute na pamięć, jednak nieodpowiednia pielęgnacja może być powodem problemów nie tylko na wewnątrz naszej buzi. Zatem czy zepsute zęby mają wpływ na zdrowie? 

Uśmiech! Już tłumaczę. 🙂

Zamiast dermatologa, idź do stomatologa

Nienaganna sylwetka, czyste włosy i paznokcie – to znacząco wpływa na nasz wizerunek. Zdrowy wygląd odwdzięcza nam się komplementami ze strony innych, również my w swoich oczach zyskujemy bardzo dużo. Białe, zadbane zęby dołączają do grona atutów, które z wizerunkiem mają też wiele wspólnego. 

Gdy pojawiają się wypryski, reagujemy niemal natychmiast. Z całym impetem traktujemy skórę twarzy drogimi zabiegami lub kremami z najwyższej półki. W tej sytuacji włączając pielęgnację skoncentrowaną na problemach z trądzikiem, musimy być czujni. Kiedy stan cery się nie poprawia, to jest dla nas sygnał, że problem leży gdzie indziej. Wtedy często maszerujemy do dermatologa w celu konsultacji i uzyskania porady. Lekarz dermatolog widząc co się dzieje, nie jest w stanie określić skali problemu – kieruje nas do swojego kolegi z innej dziedziny. Idziemy do stomatologa.

Skąd ten trądzik? 

Wypryski w okolicach czoła, brody i nosa to nie jest jedynie problem nastolatków. Można je pomylić z tradycyjnym trądzikiem, który potrafi nas zaskoczyć pomimo faktu, że nastolatkami już być nie musimy 🙂 

Zepsute zęby znacząco wpływają na stan cery, często przyjmują wygląd zwykłych krost, niestety zdarza się, że nieodpowiednia pielęgnacja może pogorszyć ten stan. 

Trądzik na twarzy, który jest wynikiem problemów z próchnicą zwykle nie jest kojarzony z chorobami zębów. Niestety skupisko bakterii, występujących w zepsutych zębach potrafi nieźle namieszać. Jeśli stan zapalny w zębach jest poważny lub długo nieleczony, to wspomniane bakterie krążą i sieją, wywołują również chorobę odogniskową. To wszystko sprawia, że zaatakowana zostaje również cera twarzy, a w towarzystwie zanieczyszczeń może doprowadzić do pojawienia się wyprysków i krost. 

Długotrwałe problemy z zębami mogą powodować również inne schorzenia, takie jak choroby serca oraz płuc. Pokazuje to jak ważna jest kontrola stanu zdrowia oraz prawidłowe leczenie. Musimy również pamiętać o dodatkowej kwestii: ząb wyleczony nie oznacza końca walki z trądzikiem. Po usunięciu przyczyny trądziku należy ten trądzik również wyleczyć – i tutaj ponownie witamy się z dermatologiem. Uważam jednak , że ten powrót będzie już na innych zasadach niż pierwsza wizyta – przede wszystkim znamy powód pojawienia się takich niemiłych niespodzianek na twarzy. Jest to duże ułatwienie pod kątem leczenia i dostosowania odpowiedniej pielęgnacji i ewentualnych leków.

Czy zęby muszą boleć, aby powodować problemy z cerą?

Od razu odpowiem na powyższe pytanie – nie, zęby nie muszą boleć, aby powodować problemy z cerą. Początki próchnicy zazwyczaj bywają bezbolesne. 

Większość z nas niestety reaguje dopiero wtedy, kiedy ząb boli. Prawda jest taka, że od momentu zaatakowania bakterii do odczuwania bólu w naszym zębie może zajść wiele infekcji, a to jest przyczyną stanów zapalnych na twarzy. 

Wiadomym jest, że najlepszą poradą w zakresie leczenia zębów jest prewencja. Podczas regularnych wizyt, stomatolog określi stan naszych zębów i będzie w stanie zapobiegać ewentualnym problemom. Wiem też, że nie praktykuje się tego typu podejścia, bo jesteśmy tak nauczeni, że jeśli coś nie boli to nic się nie dzieje…Niestety, w wielu przypadkach, związanych z naszym zdrowiem dzieje się tak, że cisza w organizmie nie zawsze świadczy o dobrym stanie zdrowia – przykład: wypryski na twarzy i cichy problem zlokalizowany w zębach.