NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Jak Pozbyć się Cieni Pod Oczami?

since_pod_oczami

Temat oczu poruszałam już na moim blogu (https://vizagojoga.pl/jak-pozbyc-sie-zmarszczek-pod-oczami/) Tu mowa była jednak o namacalnym problemie pod kątem starzenia się skóry wokół oczu. Teraz wracam z nieco lżejszym kalibrem, jednak nie mniej irytującym – cienie pod oczami. Czym są i dlaczego zmieniają nam twarz z wypoczętej na twarz całonocnej imprezowiczki?

Przyczyny powstawania cieni pod oczami

Aby leczyć, trzeba znaleźć przyczyny. Jest tak ze wszystkim, nie będę oryginalna w swoich zaleceniach. W przypadku okolic oka musimy działać delikatnie z uwagi na specyficzną budowę skóry wokół oczu. Cienka skóra to bardziej widoczne naczynia krwionośne, a tu najczęściej winny jest wiek. Najczęściej – bo nie o wszystko można obarczać winą upływającego czasu.

Przebarwienia – brzmi znajomo? To częsty problem u osób, u których romans ze słońcem nie wychodzi na dobre. Ciemne cienie pod oczami często są mylone z przebarwieniami, ich pielęgnacja jest nieco inna niż w przypadku tych problemów, związanych ze starzeniem się skóry. 

Do tych poważniejszych przyczyn pojawiających się cieni pod oczami należą choroby, anemie oraz alergie. Tu bardzo ważne są badania w kierunku cukrzycy czy tarczycy. Często bagatelizujemy ten powód sińców pod oczami, próbując bezskutecznie pozbyć się problemu poprzez stosowanie kremów czy innych preparatów pielęgnacyjnych. Jeśli opuchnięte i zmęczone oczy to codzienny problem pomimo wdrożonych działań, należy zwrócić się z zapytaniem do lekarza czy aby wszystko jest ok? 

Przemęczenie, stres, wielogodzinna praca przed komputerem, często w okularach korekcyjnych – to jest to, czego nasz organizm nie lubi. Zmęczone, często czerwone oczy dają nam znak, że problem może eskalować. Po takiej dawce promieniowania i braku regeneracji cienie pod oczami to niestety standard.

To, co jemy i pijemy jak zwykle – ma wpływ na nasze ciało. W przypadku sińców pod oczami bardzo ważne jest urozmaicona dieta oraz nawadnianie. Brak wystarczającej ilości płynów powoduje obrzęk wokół oczu. Alkohol oraz inne używki zatrzymują wodę pod skórą, co wpływa na odcień skóry pod okiem. Najbardziej namacalnym przykładem może być poranek po długiej nocy w towarzystwie płynów wyskokowych oraz słonych przekąsek… 🙂  

Podkrążone oczy to też może być wina mamy, taty, babci albo dziadka. No niestety – skądś się wzięliśmy z całym zapleczem genów i rodzinnych przypadłości. Spójrzmy mamie w oczy i zadajmy pytanie – czy to Twoja wina mamo? 🙂 

Rodzaje cieni pod oczami

Czy istnieje jakiś podział cieni pod oczami? Kolorystyczny – tak 🙂 Nie przypisuje się konkretnego nazewnictwa sińcom pod okiem. Charakteryzuje się je poprzez odcienie kolorystyczne. Brązowe, ciemne cienie to efekt za długiej ekspozycji na promieniowanie UV, brak zabezpieczenia kremami z filtrem potęguje odcień. Słońce znacznie przyspiesza starzenie się skóry, a cienka skóra wokół oczu narażona jest szczególnie na negatywne skutki. Pomocne może być spożywanie większej ilości surowych warzyw, witamina B6, B12 oraz kwasu foliowego. 

Odcień fioletu czy żółci w przypadku cieni pod oczami to kwestia koloru skóry. Osoby z typem ciepłego odcienia skóry mają tendencję do powstawania żółtych plam pod oczami.

Chłodny rodzaj cery to fioletowe, a nawet niebieskie cienie pod oczami. Tu nie zaszkodzi wzbogacić dietę o witaminy: K, A i C. Dużo wody i mniej cukru – to antidotum na problemy z plamami pod oczami.

Głębokie ciemne wgłębienia pod oczami to efekt zbyt dużej ilości cukru oraz brak witamin: K i A. Należy urozmaicić dietę o te witaminy wprowadzając do jadłospisu dużo zieleniny, warzyw kapustnych, a zmniejszyć ilość wypitej kawy do minimum.

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Znacie mnie już trochę – jestem za naturalnymi sposobami pozbycia się cieni pod oczami.  Oprócz wymienionych wyżej zmian w menu, powinniśmy zwrócić uwagę na pielęgnację. I tu całe na biało wkraczają oleje…:) 

Olej ze słodkich migdałów zmniejszy obrzęk pod oczami, wygładzi i nawilży skórę.

Olej z dzikiej róży – rozjaśni skórę oka, wzmocni naczynka krwionośne oraz zadziała przeciwzmarszczkowo.

Masaż wokół oka na bazie olejów to pielęgnacja, którą warto wdrożyć. Pobudzona skóra staje się napięta, a naczynia krwionośne z czasem mniej widoczne.

Bardzo dobrym sposobem na spuchniętą i ciemną skórę pod oczami jest przyłożenie zimnych kostek lodu, często rano, po przebudzeniu kiedy widzimy, że wieczór trwał zbyt długo, a twarz przez noc stała się jakaś taka…szara.

Sen – za darmo, bez recepty, polecam 🙂

Okłady – zimne jak i o dziwo – ciepłe również – obkurczają naczynia krwionośne. Okłady możemy stosować za pomocą różnych sposobów: 

  • z ogórka, który rozjaśni skórę, nawilży i wzmocni naczynka. Dodatkowo ogórek dobrze tonizuje i odświeży skórę wokół oczu.
  • z zielonej herbaty – po wypiciu kubka naparu nie wyrzucaj torebek. Warto je zostawić, a lekko ciepłe sprawią, że polifeonole zawarte w zielonej herbacie zwężą naczynka.
  • z rumianku i kasztanowca – działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo oraz przeciwstarzeniowo. Same sprzeciwy 🙂 Wszystko dla gładkiego i pięknego oka.

Pamiętajmy, że powyższe propozycje walki z cieniami to zalecenia niezwiązane z chorobami czy alergiami, o których wspomniałam wyżej. Aby walczyć z cieniami musimy mieć pewność, że do walki staje przeciwnik równej wagi. Najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyn zdrowotnych, aby móc zabrać się za te “mniej” ważne problemy, które jednak spędzają nam sen z powiek.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli wyniki badań są dobre, a cienie nadal się pojawiają to przede wszystkim musimy skupić się na zmianie stylu życia. Dodatkowo dobre nawodnienie oraz idealne geny mogą ustrzec nas przed tym problemami 🙂 Niemożliwe? Owszem, na pewne czynniki wpływu nie mamy, jednak może warto skupić się na tych, które dotyczą naszych nawyków oraz trybu życia? Warto przyjrzeć się oczom, a paradoksalnie – można im się przyjrzeć 🙂