NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Zmarszczki senne – jak spać, żeby ich nie mieć?

Zmarszczki senne

Istnieje wiele teorii na temat długości snu. Jedne mówią o ośmiu godzinach ciągłego odpoczynku, inne o sześciu. Jedno jest pewne – sen jest ważny, działa jak lek na złe myśli, szarą cerę i ogólne nastawienie do świata. Jednak spać z korzyścią dla urody to trzeba też umieć 🙂 Złe ułożenie może stanowić zagrożenie dla naszej skóry, pougniatać ją tam, gdzie zagniecenie nie jest pożądane. Jak zatem spać, by się wyspać i przy tym nie przespać drogi do pięknego wyglądu? 

Jak powstają zmarszczki senne?

Nagrywanie siebie podczas snu kojarzy mi się z jednym horrorem, który kiedyś udało mi się obejrzeć. Niewątpliwie jest to jedyny sposóby, by móc zobaczyć ile razy nasze ciało zmienia pozycję. Jak wiemy – reżyser tego horroru z pewnością nie chciał pokazać jak pozbyć się zmarszczek, za to potwierdził, że horrory to nie jest moja bajka 🙂 

Bajką jednak można nazwać sytuację kiedy wstajesz z łóżka i ku Twoim oczom nie ukazują się zmarszczki na szyi i dekolcie. Jak zatem powstają te wątpliwej urody zagniecenia i dlaczego niesprawiedliwie dzieje się to wtedy kiedy nic nie robimy i śpimy? Otóż pozornie „nic nie robimy” 🙂 Wiele zależy od naszej pozycji spania. Zmarszczki senne to najrzadziej omawiany rodzaj zmarszczek, zaraz po mimicznych, posłonecznych i grawitacyjnych. Pojawiają się wskutek złej pozycji spania. 

Ludzka bezwładna głowa może ważyć nawet 5kg. To spory ciężar dla często wiotkiej i odwodnionej skóry twarzy. Pręgi na szyi lub pionowa zmarszczka na czole zagości najszybciej u osób, które lubią spać na brzuchu lub na boku. Wtedy to głowa wciska się w poduszkę, przez co skóra na twarzy nienaturalnie się układa, a zatem – zmarszczki gotowe. Twarz to nie jest jedyny problem, dekolt również odczuje niepoprawną pozycję podczas snu. 

O ile nie jest problemem jednorazowa zmarszczka po nocy, o tyle regularne spanie w pozycji na brzuchu lub na boku może utrwalić niektóre zagniecenia. Z tym będzie już trudniej walczyć, bo nasze ciało z wiekiem ma coraz większe problemy z powrotem do punktu wyjścia 🙂 

Jak rozpoznać, że mam zmarszczki senne?

Zmarszczki senne są nieregularne, nieasymetryczne. Odgniecenia na skórze nie pojawią się nagle parami po obu stronach twarzy. Zmarszczki od spania na boku to efekt najczęściej jednostronny, który przy młodej skórze – powinien zniknąć w ciągu kolejnego dnia. U osób starszych – niestety – może potowarzyszyć na dłużej, co tu dużo mówić – często już na zawsze. 

Zmarszczki senne: to pionowe zmarszczki na czole, zmarszczki na dekolcie, a nawet zmarszczki na brzuchu! Nawet nie wiemy ile się dzieje niedobrego kiedy smacznie chrapiemy w ulubionej pozycji. Często można pomylić zmarszczki mimiczne z sennymi. Te drugie powstają w miejscach niezwiązanych z mięśniami, które napinają się podczas wyrażania emocji. Zmarszczki w okolicach oczu (kurze łapki) to przykład idealny, aby zobaczyć różnicę pomiędzy zagnieceniami od spania na boku a zmarszczkami mimicznymi. Kurze łapki to poziome linie, a po-senne linie to ślady pionowe, często przecinające te pierwsze. Niezła mapa, prawda? 🙂 Zatem co zrobić, aby pozbyć się już istniejących zmarszczek sennych, albo co lepsze – jak zapobiec zmarszczkom na twarzy działając prewencyjnie? Lista jest krótka, acz skuteczna.

Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek?

Oczywiste jest, że najlepsze dla twarzy i dekoltu jest spanie na plecach. Jednak ¾ osób w różnym wieku przyznaje się do ulubionej pozycji – na boku. Nic na to nie poradzimy, ale możemy starać się przechytrzyć organizm. Zakup wygodnej poduszki podtrzymującej kark niejako zmusi nas do leżenia na plecach. Jeśli nie zmusi to przyzwyczai 🙂 Poduszka na zmarszczki to nie jest jedyny sposób na odgnioty. 

Kolejny punkt na liście anty-zmarszczkowej to dobry materac. Sprawi, że mniej się kręcimy. Jeśli mniej się kręcimy = mniej wycieramy nałożone kremy w pościel. No właśnie – pościel. Najlepiej satynowa, bez haftu w polne maki, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek sennych. 

Tak naprawdę dobrze przed snem zrobić to, co sprawi nam przyjemność i pozwoli zasnąć spokojnie. Wiercenie podczas snu naraża skórę twarzy, szyi i dekoltu na twarzowe origami 🙂 A po co je później rozkładać i prasować na różne sposoby? Skupmy się na zapobieganiu. 

Czy długie spanie szkodzi? Długie spanie szkodzi w złym towarzystwie – interpretacja dowolna 🙂 Pozwólmy skórze odpocząć, ale tak naprawdę – odpocząć. Bez otarć, z dostępem do tlenu w wywietrzonej sypialni i w gładkiej pościeli.

Najlepsze sposoby na zmarszczki działają na napiętą i dobrze nawilżoną skórę i tu wracamy do podstaw pielęgnacji – woda, woda i jeszcze raz…sen 🙂

Dobranoc.