Jak prawidłowo pielęgnować skórę rąk?

Jak pielęgnowac dłonie

Jak prawidłowo pielęgnować skórę rąk?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: widzisz mnie pierwszy raz, a ja się przedstawiam – cześć, jestem Agata i nie dbam o higienę. Kontrowersyjne, prawda? Czy poszlibyśmy razem dalej na kawę? Nie sądzę, liczyłabym się z tym 🙂  Podobnie jest z naszymi dłońmi – świadczą o nas przy pierwszym kontakcie. Czy warto dbać o naszą wizytówkę, która może nam albo otworzyć albo zamknąć drzwi na kolejne znajomości? Jak dbać o dłonie, aby chciano się z nami witać częściej?

Czemu warto dbać o dłonie?

Dłonie to nasza przepustka. Tylko od ich właściciela zależy jak będzie o tę przepustkę dbał. Skóra dłoni narażona jest na wiele czynników zewnętrznych takich jak wiatr, słońce, zmiany temperatur czy inne czynniki – np. kontakt z detergentami. Te częste ingerencje sprawiają, że dłonie stają się mniej odporne na procesy starzenia. Niestety, upływający czas dotrze wszędzie – nawet do skóry rąk. Ta część ciała ma o tyle gorzej, że na jej wierzchu pozbawiona jest płaszcza lipidowego – tzn, że naturalna warstwa ochronna nie istnieje. 

Tak jak w przypadku skóry twarzy – u osób szczupłych budowa dłoni jest inna niż u osób z paroma kilogramami więcej. U tych pierwszych skóra jest cieńsza przez zanik tkanki tłuszczowej, co powoduje nieestetyczny prześwit żył oraz problemy z krążeniem krwi. Warto skorzystać z wielu porad dedykowanym pielęgnacji konkretnego rodzaju skóry dłoni.

Najczęściej występujące problemy skóry dłoni

Jesienią i zimą nasze dłonie nie odpoczywają, działają w tak samo pilnym trybie jak podczas reszty dni w roku. Jedyną różnicą jest fakt, że są narażone na niskie temperatury. Suche i podrażnione dłonie = nieprzyjemne dłonie, co często prowadzi do pękania naskórka. Na przesuszenie lub pękanie mają wpływ również inne czynniki takie jak niewłaściwa pielęgnacja (źle dobrane kosmetyki), częste mycie lub kontakt z detergentami. Sucha skóra rąk jest wymagająca, warto jednak poświęcić jej dłuższą chwilę. 

Stres nie odpuszcza, jesteśmy na niego bardzo podatni – tak jak nasze uszy na świeżą porcję plotek w pracy czy też dzieci na złe towarzystwo kolegów. Działanie stresu możemy odczuć na każdym centymetrze naszego ciała, w tym dłoni. Nadmierna potliwość dłoni to wynik nie tylko permanentnego stresu, ale również chwilowego, pod wpływem różnych emocji.

Przebarwienia na dłoniach to kolejny problem, z którym boryka się wiele osób. Proces ten jest długotrwały, bo dotyczy wpływu promieniowania UV na skórę rąk lub po prostu pojawia się z wiekiem. Żółte plamy na dłoniach bywają dość nieestetyczne. Możemy temu zapobiec używając regularnie kosmetyków wybielających, które przyspieszają złuszczeniu naskórka. Inną sprawą są przebarwienia chwilowe – ale to efekt romansu z burakiem w kuchni 🙂 Ślady po takich przebarwieniach wymagają zwykle mniej czasu niż te trwałe. 

Wszelkie zmiany na dłoniach należy kontrolować. Nie tylko ładne dłonie wymagają pielęgnacji, każda dłoń zasługuje na…pomocną dłoń 🙂  

Jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja dłoni? 

Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak ręce zdradzają Twój wiek. Nie chodzi tu teraz o ich częste mycie w celu pozbycia się kilku dodatkowych lat, niestety tak to nie działa 🙂 Zadbane dłonie wymagają poświęcenia i konsekwencji, tak jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy lub ciała. Należy pamiętać o nawilżaniu już od najmłodszych lat, niezależnie od płci. O ile rozumiem problem z pójściem do SPA w celu regeneracji dłoni, o tyle nie powinien już dziwić fakt, że SPA możemy zorganizować w domowym zaciszu. Każdy zasługuje na chwilę relaksu, zmęczone i suche ręce też. 

Sposoby na suche dłonie nie są nieskomplikowane. Domowy peeling do rąk wykonany raz w tygodniu wygładzi skórę. Może być on wykonany na bazie cukru i oliwy z oliwek, znacznie wygładzi skórę dłoni. Stosowany następnie krem wchłonie się i dotrze do głębszych warstw cienkiego naskórka. Ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu tłustych kremów zimą, wtedy nasze dłonie są jeszcze bardziej wymagające. Hitem jest zastosowanie rękawiczek na noc – założone zaraz po aplikacji kremu sprawią, że obudzimy się z gładką i napiętą skórą.

Warto działać prewencyjnie. Ma to przełożenie na różnych płaszczyznach pielęgnacyjnych. Pamiętajmy zatem o zakładaniu rękawiczek podczas sprzątania w domu, zapewnimy wtedy większą ochronę przed szkodliwym działaniem detergentów na skórę dłoni. Latem stosowanie kremów z filtrem na dłonie uchroni je przed tym, co nie jest dobre na skóry na całym ciele – promieniami UV.  

Regeneracja dłoni jest ważna. Wszak to przysłowiowa wizytówka, której nie musimy nosić tylko w kieszeni, wręcz przeciwnie. Ręka w górę kto lubi uścisnąć miłą w dotyku dłoń? 🙂

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *