Zmarszczki „Marionetki”

Zmarszczki Marionetki

Zmarszczek marionetek nie należy mylić z bruzdkami nosowo – wargowymi. Marionetki to linie, które ciągną się od kącików ust aż do brody. Zwane są również zmarszczkami smutku, choć nie od smutku powstają. Mogą pojawić się również u osób o łagodnym i wesołym usposobieniu. Ponieważ wyostrzają rysy, a także kierują kąciki ust w dół, często nadają twarzy ponury, niezadowolony wygląd.

Tendencja do tego typu zmarszczek jest zwykle dziedziczna, odpowiadają za nią geny. Na ich pojawianie się ma wpływ również budowa twarzy oraz efekt dużych wahań masy ciała. 

Winowajczynią  jest tu również grawitacja. Przyciąganie ziemskie w połączeniu z nieuniknionym procesem starzenia się i wiotczenia skóry skutkują właśnie powstawaniem tego typu linii, które z czasem mogą, jeśli nie zainterweniujemy w odpowiedni sposób, zamienić się w bruzdy.

Kolejną przyczyną powstawania marionetek jest utrata elastyczności skóry, poprzez stopniowe zmniejszanie się produkcji kolagenu w organizmie. Kolagen i elastyna to ważne białka budulcowe. Stanowią one ponad 30% wszystkich białek i obecne są m.in. właśnie w tkance skórnej. Te polimery strukturalne  charakteryzują się dużą wytrzymałością i sprężystością, dzięki czemu skóra jest jędrna, sprężysta, rozciągliwa, miękka.

Stres oksydacyjny, czyli nadmiar wolnych rodników tlenowych krążących w ustroju, które atakują komórki i tkanki, przez co obumierają one, również powoduje powstawanie zmarszczek na naszej twarzy i szyi. Stres oksydacyjny może być spowodowany złym stylem życia (brakiem aktywności fizycznej zwłaszcza na świeżym powietrzu), złym odżywianiem, niedostatecznym nawadnianiem organizmu oraz nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

Jesteśmy w stanie zlikwidować, spłycić lub zapobiec powstawaniu linii marionetek systematycznie stosując automasaże oraz ćwiczenia jogi twarzy, wzmacniając rusztowanie skóry, jakim są mięśnie.

Poniżej przedstawiam zestaw ćwiczeń i gestów, które pomogą usunąć/spłycić/zapobiec powstawaniu linii marionetek.

Do dzieła!

VizagoJoga

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *