Twój koszyk jest obecnie pusty!
Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny i leczenie
—
To będzie kolejny tekst, który potwierdzi nam fenomen ludzkiej skóry. Ma to związek szczególnie w przypadku regeneracji jak i wytrzymałości pod względem uszkodzeń. Jednak nawet ci najbardziej gruboskórni nie są odporni w 100%.
O tym, że takie czynniki jak: zanieczyszczone powietrze, promieniowanie UV czy nieodpowiednie kosmetyki wpływają na barierę ochronną naskórka, już wiemy. Jednak ja w tym wpisie poruszę kwestię drobnoustrojów i mikroorganizmów, których wędrówki do wewnątrz warstw naskórka mogą nieco przysporzyć kłopotów.
Co to są mieszki włosowe?
Niewiele potrzeba, aby skóra odczuła wpływ mikroorganizmów i drobnoustrojów. Problem dotyczy szczególnie tych partii ciała, w których znajdują się włosy. O ile same włosy są bezpieczne, o tyle w razie kłopotów chroni je jedno zagłębienie, w którym może dojść do stanu zapalnego. Ów zagłębienia to nic innego jak mieszki włosowe. O nich będzie mowa.
We wnętrzu zagłębienia umieszczony jest korzeń włosa oraz ujście gruczołów łojowych. Na pierwszy rzut oka (i ucha) można się domyślić, że jeśli w tej części skóry pójdzie coś nie tak, to może zrobić się z tego poważny problem. Tak rzeczywiście jest.
Głównym zadaniem mieszków włosowych jest ochrona włosa. Jednak niekiedy ochrona ta bywa trudna ze względu na możliwość rozwinięcia się infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Tu mamy do czynienia z zapaleniem mieszka włosowego.
Co to jest zapalenie mieszków włosowych?
Ok, brzmi nieco niepokojąco – zapalenie mieszków włosowych. Jednak należy pamiętać, że jest to schorzenie stricte dermatologiczne. Mówi się, że dotyka większości mężczyzn, natomiast dotyczy niemal miliona ludzi na świecie (i to nie jest milion mężczyzn 🙂 ).
Czym jest zapalenie mieszków włosowych? To nic innego jak ingerencja w skórę gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego. Dochodzi do zakażenia, a to objawia się w postaci dużego problemu skórnego.
Zapalenie mieszków włosowych jest wyleczalne przy odpowiedniej diagnozie i
zastosowaniu celowanego leczenia. Nieleczone jednak może prowadzić do poważnych konsekwencji dermatologicznych.
Przyczyn powstania zapalenia mieszków włosowych jest sporo, należy je jednak podzielić na dwie grupy: infekcyjne i nieinfekcyjne. Te pierwsze to znacznie mniejsza grupa, który dotyczy osób np. przyjmujących leki, których działanie może przyspieszyć powstawanie zmian skórnych.
Ta druga grupa natomiast – infekcyjne – to już spore pole do manewru. Infekcja to główna przyczyna powstawania zapalenia mieszków włosowych. Należy być ostrożnym w paru kluczowych sytuacjach:
- Przy doborze kosmetyków do pielęgnacji: stosowanie odpowiednich preparatów, przeznaczonych do konkretnej cery pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, związanych ze stanami zapalnymi skóry.
- Przy zakładaniu odpowiedniej bielizny: tu przede wszystkim duże znaczenie ma skład materiałów oraz krój. Nieodpowiednio dobrana bielizna może uwierać, ocierać miejsca, gdzie znajdują się ujścia mieszków włosowych.
- Podczas depilacji i golenia: namacalny przykład, kiedy chcemy pozbyć się włosa, jednak przy nieodpowiednim przygotowaniu może dojść do stanu zapalnego.
W powyższych sytuacjach włosek mieszkowy lub jego obszar może ulec uszkodzeniu. Wtedy może dojść do wtargnięcia bakterii i infekcja jest nieunikniona. Ja szczególnie skupię się na punkcie pierwszym, kiedy w grę wchodzi często skóra twarzy. Otóż nieodpowiednie kosmetyki mogą doprowadzić do bardzo złego stanu skóry. Tak prozaiczna przyczyna jak skład kosmetyków często jest bagatelizowana. Niestety po dłuższym czasie stosowania, skóra twarzy daje o sobie znać poprzez pojawiające się zaczerwienienia i wypryski.
Poniżej przedstawię inne przyczyny zapalenia mieszka włosowego. Niestety, punkty te są powszechnie znane, a część z nich to przewlekłe stany chorobowe:
- Cukrzyca
- Nadwaga i otyłość
- Ciężka niewydolność nerek
- Zakażenie wirusem HIV
- Alkoholizm, narkomania
- Nadmierna potliwość
- Nieodpowiednia dieta
- Uszkodzenia skóry
- Gorący i wilgotny klimat
Zapalenie mieszków włosowych – leczenie
Problem z zapaleniem mieszków włosowych wymaga konsultacji lekarskiej w sytuacji, kiedy stan skóry się pogarsza (2-3 dni). Jeśli zmiany skórne są na tyle niepokojące, to należy poradzić się specjalisty, następnie wdrożyć leczenie.
W zależności od wyników badań pobranych z grudek, lekarz może ustalić przyczynę zakażenia. Wtedy też odpowiednio dobrane leki ( w tym i antybiotyki) pomogą pokonać infekcję.
Niezwykle ważna jest pielęgnacja skóry podcza leczenia zakażenia mieszka włosowego. Tu przede wszystkim pomogą lekkie, nieinwazyjne kosmetyki, których skład urozmaicony jest w substancje łagodzące i regenerujące: np. alantoina czy pantenol. Bardzo ważna jest zmiana nawyków – zaczynając od częstszej wymiany ręczników oraz pościeli.
Zapalenie mieszka włosowego to przypadłość powszechnie znana, nie jest czymś nowym, ale również nie powinna uśpić naszej czujności.
Przy odpowiedniej higienie podczas depilacji oraz stosowaniu preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej, możemy uniknąć tego nieestetycznego problemu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.