NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Wygląd Skóry a Choroby Organizmu

problemy skóy

Zacznę poetycko: tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak skórę możemy mianować zwierciadłem wszystkiego, co dzieje się pod nią. Zdrowie skóry jest ważne, prawie tak samo jak ważne jest, aby w swojej skórze czuć się dobrze. 🙂 Czy skóra może nam dawać pewne sygnały, gdy w organizmie dzieje się coś niedobrego? Jak to dostrzec i jak nie reagować nerwowo na każdą zmianę na skórze?

Skóra – dlaczego jest nam potrzebna?

Poza tym, że dobrze wyglądamy we własnej skórze, to same funkcje skóry są bardzo istotne dla naszego organizmu. Przede wszystkim tworzy barierę ochronną. Jest tarczą dla bakterii oraz przekaźnikiem bodźców dotykowych. Dzięki skórze wiemy czym jest gęsia skórka, a podczas zbyt dużej ekspozycji na słońce potrafi też o sobie przypomnieć, a nawet zakrzyczeć. 

Skóra bierze udział w gospodarce wodnej, witaminowej oraz tłuszczowej, pokazuje jak dużą pełni rolę. Komórki skóry nieustannie przetwarzają substancje energetyczne, budulcowe oraz pomocnicze – wszystko dzięki krwi, która jest znakomitym przekaźnikiem. Cała ta misterna praca decyduje o powstawaniu nowych tkanek, co za tym idzie – regeneracji skóry. Nie trzeba długo rozmyślać, aby zrozumieć, że wszystkie wspomniane procesy wpływają na wygląd tej zewnętrznej warstwy skóry, którą widzimy każdego dnia w lustrze.

Jak dbać o skórę?

Zdrowa skóra to jędrna skóra. W podziękowaniu za to jak ważną funkcję pełni, powinniśmy o nią dbać. Przede wszystkim = nawadniać. To przynajmniej 1,5 litra wody wypitej w ciągu dnia. Skóra odwodniona nie jest w stanie się bronić, ulega zniszczeniu, jest podatna na szorstkość i urazy. 

Zdrowa skóra to jednolita cera. Za dostarczanie wielu wartościowych składników odpowiada zdrowa dieta. To też stosowanie odpowiednich dla swojego rodzaju skóry kosmetyków. Lista jest długa, jednak warta uwagi – wszystko to dla zdrowia skóry jak i całego organizmu.

Co się dzieje, gdy skóra twarzy się zmienia?

Skóra na całym ciele potrafi powiedzieć dużo. Teraz jednak skupmy się na tym, co jest widoczne gołym okiem, szczególnie powyżej linii dekoltu – twarzy.

Zmiana zabarwienia skóry: bladość

Jeśli skóra staje się jaśniejsza to może być oznaka dużego zmęczenia, zaburzeń odżywiania czy niedoboru witaminy D. Blada cera na dłuższą metę to poważniejszy problem – może oznaczać poważne choroby, oczywiście kiedy mamy ku temu dodatkowe przesłanki – np nieprawidłowe wyniki krwi. Warto się temu przyjrzeć.

Zmiana zabarwienia skóry: zażółcenie skóry

Powodem może być już prozaiczna rzecz – spożywanie nadmiernej ilości karotenu, aż po poważne choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego czy nadczynność tarczycy. 

Suchość skóry

To znak, że wody w organizmie jest za mało. Czasami może oznaczać też cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy niedożywienie. Zanim jednak postawimy tę poważniejszą diagnozę, należy zastanowić się czy często nie korzystamy ze zbyt gorących kąpieli…tak, to też może wpłynąć na nawilżenie skóry.

Świąd skóry

Niekiedy oznacza uczulenie na któryś z używanych kosmetyków, czasami jednak warto mu się przyjrzeć uważniej: wskazuje na większe kłopoty – od cukrzycy, łuszczycy po schorzenia nerek i wątroby.

Hormony

Niezwykły wpływ na wygląd naszej skóry mają hormony. To nieodłączny towarzysz kobiety – pojawia się i znika. Zaskakuje nas tuż przed wymarzoną randką, znika nagle. Hormonom sekundują wykwity na twarzy, zaczerwienienia i inne zmiany skórne. Istna plejada gwiazd. Taką „burzę hormonalną” jak każdą burzę – należy najlepiej przeczekać. Nie stać pod drzewem i wyczekiwać słońca z witaminą D… 🙂

Lustereczko, powiedz przecie…powie, powie – powie wszystko, co najpiększniejsze, jeśli tylko będziemy o siebie dbać. Nie chodzi tu tylko o kontekst pielęgnacyjny, ale przede wszystkim – zdrowotny. Spójrzmy na siebie nie tylko przez pryzmat zakupionego nowego kremu i tego jak działa…ale czy działa? Jeśli nie działa – warto zajrzeć głębiej, warto.