Dieta na piękną cerę – czy taka istnieje?

zdrowe jedzenie dla pięknej cery

Trzeba przyznać, że w porównaniu do naszych mam czy babć, dziś mamy ułatwione zadanie chcąc o siebie zadbać. Możemy śmiało rozłożyć wachlarz możliwości: od masaży, kremów, peelingów, zabiegów kosmetycznych po medycynę estetyczną. Z roku na rok opcji jest jeszcze więcej.

Pomimo wielu rozwiązań jakie dają nam salony kosmetyczne, ładna cera to przywilej przy tak intensywnym trybie życia jaki dziś prowadzimy. Kolejny krem nie poradził sobie ze zmęczoną cerą – kupujemy następny. Peeling jednak nie ściągnie aż tyle, żeby wyglądać na wypoczętą – idziemy krok dalej – medycyna estetyczna. Wszystko po to, aby zachować piękną cerę i młodzieńczy wygląd. Jednak czy powody, które sprawiają, że nie radzimy sobie z nieidealną cerą nie leżą…na talerzu?

Jak zbudowana jest skóra?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że nasze organy wewnętrzne są bardzo dobrze chronione dzięki wielu warstwom kołderek w postaci skóry. Kołderek jest parę, a my najwięcej do czynienia mamy z warstwą rogową – gdyż jest tą pierwszą od zewnątrz 🙂 Wszystkie te kołderki są dość wymagające – dla nich zdrowa dieta jest kluczowa. Jeśli chcemy, aby fibroblasty nie zatrzymywały produkcjI kolagenu i elastyny, musimy zadbać o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Dzięki zbilansowanej diecie żadna z „kołderek” naszej skóry nie powinna wykazywać działań upośledzonych – czyli chętnie będą pracowały na elastyczną i jędrną skórę.

Diety na piękną skórę – jaki jest wspólny mianownik?

Czy istnieje idealna cera? Pewnie tak, przynajmniej w to chcę wierzyć 🙂 Sama dążę do dobrych nawyków żywieniowych, dlatego najpierw szukałam odpowiedzi na pytanie: co jeść, aby poprawić wygląd skóry? Wiem, że istnieje wiele diet, które mogą być pomocne chcąc poprawić stan naszej cery. Jedna od drugiej się różnią dzięki wielki składnikom. Śmiało jednak można wskazać punkty wspólne – te, które są fundamentem wiedzy na temat diety na promienny wygląd.

Woda

Bez niej ani rusz. Tu chyba zgadzają się wszyscy autorzy diet, że regularne picie wody pomaga utrzymać wymagany poziom nawilżenia skóry. Bez wody nawet najlepszy krem świata nie jest w stanie nawilżyć skóry jak te minimum 1,5-2 litrów wody dziennie…Wiem, to dużo. Warto.

Żywność przetworzona

Słodycze, fast foody – nic dobrego, a nawet coś bardzo złego. Dieta na piękną cerą gardzi żywnością wysoko przetworzoną! Wymienione produkty powodują skoki insuliny, co prowadzi do wielu stanów zapalnych w organizmie. To z kolei jest zaproszeniem do wystąpienia na twarzy wyprysków i innych nieprzyjemnych gości…

Tłuszcz

Jemy, ale tylko ten dobry 🙂 Dieta na zdrową cerę to dieta z tłuszczami Omega 3 zawartych w rybach czy orzechach. Tłuszcz w mięsie czy jego przetworach to tłuszcz niezdrowy dla cery, a zwłaszcza konsumowany w dużych ilościach.

Jakie witaminy najlepsze na zdrową cerę?

Warzywa, owoce, warzywa, owoce, warzywa, owoce…i tu w sumie powinnam zakończyć ten akapit 🙂 Witaminy dla skóry są jak czekolada na PIMS, albo kawa na niskie ciśnienie. Bez witamin skóra krzyczy i woła o pomoc. Co jeść na ładną cerę?

Witamina E

Zawarta w olejach roślinnych, jajach, warzywach liściastych. Witamina młodości, ma wyraźne działania antyoksydacyjne, dlatego często można spotkać ją w kremach i innych kosmetykach.

Witamina A

Marchew, morele, szpinak tuńczyk – to jej przedstawiciele. Warto mieć z nimi do czynienia, gdyż witamina A uznana jest za strażnika w wydzielaniu łoju, reguluje nawilżenie i bądź co bądź – pełni bardzo odpowiedzialną funkcję!

Witamina C

Znany nam typowy przeciwutleniacz. Tak jak zazwyczaj sięgamy po nią podczas przeziębienia, tak zawarta w cytrusach i natce pietruszki jest bardzo istotna w procesie syntezy kolagenu w organizmie.

Witamina D

To ta z witamin, która łagodzi stany zapalne skóry. Zapobiega namnażaniu się bakterii Propionibacterium Acnes, które odpowiadają za występowanie trądziku pospolitego. Zmniejsza produkcję sebum, w okresie letnim można czerpać ją ze słońca, gdyż syntetyzowana jest przez skórę w czasie działania na nią promieni słonecznych. W okresie zimowym należy ją suplementować – tu poleca się tran, borówki.

Witamina PP

To jest kuzynka witaminy D, stoi na straży cery bez trądziku, dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne i złuszczające, dzięki czemu wspomaga procesy regeneracyjne. Jej przedstawiciele to suszone morele, tuńczyk, łosoś i nasiona słonecznika.

Pomocą dla witamin są składniki mineralne – cynk, selen, siarka oraz krzem. Dzięki nim promienna i zdrowa skóra jest na wyciągnięcie ręki. Cynk pomocny na trądzik, selen działa przeciwzapalnie, a siarka i krzem przyspieszają procesy złuszczenia naskórka. Jak widać – każdy z wymienionych punktów to składowa diety idealnej. Oczywiście, biorę pod uwagę, że zabezpieczenie posiłków w każdy z tych składników wymaga czasu i bądź co bądź – uwagi. Jednak jeśli z czasem nawyki wejdą nam w krew – efekty mogą zaskoczyć niejednego niedowiarka.

Dieta dobra na wszystko.

Jest wiele mądrych książek, które udowadniają zależność pomiędzy zdrowym stanem skóry a dietą. Nie trzeba jednak ich wszystkich przeczytać, aby potwierdzić to działanie. Oprócz namacalnych dowodów w postaci braku wyprysków czy jednolitego koloru skóry, wartością dodaną jest dobre samopoczucie. Pamiętajmy zatem o naszych skórnych „kołderkach” sięgając po słodki gazowany napój…no chyba, że lubisz spać bez ciepłej kołdry w zimową noc..? 😉

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *