NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Retinol bez tajemnic. Jak go stosować, a kiedy unikać?

Retinol bez tajemnic. Jak go stosować, a kiedy unikać?

Retinol bez tajemnic: jak prawidłowo stosować i kiedy go unikać?

Koniec lata zazwyczaj nastraja nas melancholijnie – opadające liście, kasztany, zapach świec w domu…ale, ale! Skóra przecież przy blasku nastrojowego ognia nie przestanie się starzeć! Pamiątki po lecie takie jak: podrażnienia, przebarwienia czy sucha skóra, mogą motywować do rozpoczęcia działań pielęgnacyjnych. Promieniowanie UV znacząco wpływa na skórę podczas beztroskich chwil, jednak jesień to jest najlepszy czas na regenerację podczas odnawiającej kuracji. Czym jest zatem taki składnik, który pomoże zatrzymać promienny wygląd po wakacjach przy jednoczesnej odnowie naskórka? Stop zmarszczkom i suchej skórze – nadchodzi RETINOL 🙂 

Czym jest retinol?

Tak naprawdę nie tylko o promieniowanie UV się rozchodzi (chociaż i tak bez wysokiego filtra SPF nie ma mowy o wolce ze starzeniem się skóry). Istnieje przecież wiele czynników, które przyspieszają pojawienie się zmarszczek. Palenie papierosów czy zanieczyszczone środowisko również bardzo źle wpływają na skórę, ale o tym wiedzą już dzieci w szkole (wiedzą, prawda? :)). Niemniej jednak – skóra potrzebuje dużo witamin, aby stanąć na nogi po ingerencji w głębsze struktury działań różnego pochodzenia. 

Retinol wie jak pomóc skórze. Nie bez przyczyny jest głównym bohaterem tego wpisu. Lubię go, przyznaję. Bardzo pochlebnie wypowiadam się na jego temat, bo wiem, że jest z dobrej rodziny 🙂 Jest pochodną witaminy A, która szczególnie służy działaniom przeciwzmarszczkowym. Rozpuszcza się w tłuszczach i należy do substancji aktywnych, które wywierają duży wpływ na skórę.

Jej przydomek to „witamina młodości” z uwagi na opinię, którą się szczyci. Jest najlepiej i najdłużej znaną substancją, której zaufało wiele koncernów kosmetycznych, umieszczając ją w składach swoich kremów, serum czy maskach. 

Jak działa retinol? Właściwości.

Jako, że z wiekiem zmniejsza się intensywność produkcji kolagenu przez skórę, walczymy w każdy możliwy sposób, aby mimo wszystko tę produkcję przyspieszyć 🙂 Retinol to substancja, która stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu możemy cieszyć się napiętą i jędrną cerą, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać zasad poprawnej pielęgnacji.  

Retinol doskonale nadaje się do kuracji naprawczych. Jako składnik aktywny ma wiele do powiedzenia w przypadku trądziku, przebarwień oraz jak wcześniej wspomniałam – spłyca zmarszczki i dba o elastyczność skóry. Poniżej inne działania z portfolio retinolu, o których należy wspomnieć. Należą do nich:

  1. Antyoksydacyjne
  2. Przeciwzapalne
  3. Immunologiczne 
  4. Naprawcze
  5. Regulujące procesy odnowy komórek
  6. Antynowotworowe
  7. Normalizujące procesy złuszczenia naskórka

Pochodne retinolu to retinoidy. Zalicza się do nich m.in. retinal, kwas retinowy, palmitynian retinylu i octan retinylu. 

Witamina A oraz jej pochodne są stosowane m.in. w dermatologicznych lekach ogólnoustrojowych, miejscowych oraz kosmetykach.  

Dla kogo szczególnie poleca się retinol? Wskazania do stosowania kosmetyków z retinolem.

Aby stosować retinol nie potrzeba mieć specjalnych predyspozycji. 🙂 

W odpowiednim stężeniu retinol mogą stosować wszystkie typy skóry. Przepustką jest „jedynie” posiadanie objawów, związanych z niedoborem retinolu. W dobie pośpiechu oraz często – nieprawidłowej pielęgnacji, te objawy mogą pojawić się dość szybko: np. suchość skóry, łamliwe i kruche włosy, przebarwienia czy ogólna wiotkość skóry. To brzmi jak typowe objawy braku witamin w organizmie, a w przypadku naszego bohatera jest to bardzo możliwe. 

Kosmetyki z retinolem – gdzie można znaleźć ten cenny składnik i jak go aplikować?

Z uwagi na swoją popularność, retinol można znaleźć w wielu kosmetykach. Szczególnie w przypadku kosmetyków do cery dojrzałej i problematycznej, jednak jak już wiemy – kuracja retinolem jest dla większości typów cery. 

Aplikacja zewnętrzna retinolu skutkuje znakomitymi rezultatami – dzięki obecności w zewnętrznych warstwach skóry receptorów, które potrafią wybiórczo wiązać się z cząsteczkami witaminy A. Do najpopularniejszych kosmetyków tego typu należą:

  1. Krem do twarzy z retinolem
  2. Krem pod oczy z retinolem
  3. Serum z retinolem
  4. Krem na trądzik z retinolem
  5. Maść z retinolem

W przypadku kosmetyków stężenie retinolu wynosi od 0,1%-2%. Jednak chcąc rozpocząć pielęgnację retinolem w domu, należy zacząć od najniższego stężenia, stopniowo je zwiększając, nie szalejmy 🙂

Kiedy i jak stosować retinol? Z pewnością nie na dzień, gdyż substancja ta wykazuje działanie degradacji ze światłem, jest niestabilna i osłabiona. Większe korzyści wynikają ze stosowania na noc, kiedy skóra się regeneruje i wszystkie składniki kosmetyków mają pole do popisu.

Retinol nie lubi współpracować z witaminą C oraz z kwasami AHA i BHA. Zapamiętaj 🙂

Bakuchiol vs retinol.

Retinol ma  rodzinę, którą może się pochwalić 🙂 Naturalnym (w wersji roślinnej, dla vege :)) odpowiednikiem retinolu jest bakuchiol. Te dwa składniki różnią się od siebie m.in tym, że ten naturalny nie fotouczula. Badania pokazują, że bakuchiol można nazwać alternatywą dla retinolu, gdyż wykazuje bardzo zbliżone działania. Jest pozycją dla osób, które mają nieprzyjemne skojarzenia ze stosowania retinolu z uwagi np. na dużą wrażliwość skóry (retinol wykazuje działanie złuszczające, może pozostawiać zaczerwienienia itp.) Również kobiety w ciąży oraz karmiące mogą ze spokojem stosować wersję naturalną.

W tym miejscu będę się chwalić 🙂 A jest czym, gdyż jeden z produktów dostępnych na stronie VIZAGOJOGA jest wzbogacony o bakuchiol w aromatycznym i cytrusowym wydaniu:

Rozjaśniająco-Antyoksydacyjny Olejek do Jogi Twarzy CITRUS CHARGE

90,00 

Pielęgnacyjne właściwości tego olejku docenią nie tylko osoby, które z retinolem nie mają najlepszych wspomnień 🙂

Podsumujmy

Kosmetyki z retinolem są propozycją dla osób, które chcą zacząć pobudzać skórę do pracy. Należy jednak pamiętać o umiejętnym podejściu do sprawy. Efekty stosowania retinolu mogą by widoczne już po paru aplikacjach, jednak nie skuście się na rychłe kroki – wysokie stężenie retinolu pozostawmy doświadczonym kosmetologom.

Wprowadzenie retinolu do swojego kosmetycznego życia zależy od stanu skóry i tego, jakich rezultatów oczekujemy. Róbcie to z głową, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości – pamiętajcie, że tak jak w każdej karcie menu są pozycje dla vegan, tak retinol może pochwalić się swoim naturalnym, bezpiecznym odpowiednikiem 🙂