Regeneracja skóry po lecie – krok po kroku

Regeneracja skóry po lecie - krok po kroku

Regeneracja cery po lecie – krok po kroku.

Jeśli chcesz przeczytać ten wpis, to oznacza, że jesteś jedną/jednym z tych, którzy mają za sobą beztroskie wylegiwanie się na leżaku. Spokojnie, nie jesteśmy sami: my – szczęśliwi, pięknie opaleni, z nieskazitelną cerą, tryskając witaminą D na wszystkie strony…ale czy aby tak samo szczęśliwa jest nasza skóra po lecie..? 

Jak zrobić skórze twarzy wakacje od lata? Czy regeneracja po takiej dawce witaminy D i promieni UV jest skomplikowana? Ja wiem, podzielę się tą wiedzą. 🙂

Dlaczego regeneracja skóry twarzy po lecie jest potrzebna?

Widok skóry po wakacjach jest piękny, na pierwszy rzut oka, oczywiście. Opalenizna nie ma sobie równych w kontekście wizualnym: słoneczny look oznacza zdrowy wygląd. Jednak naskórek tak naprawdę potrzebuje wsparcia. Często intensywna ekspozycja twarzy na słońce niesie ze sobą konsekwencje w postaci: przebarwień, suchych skórek, zmian skórnych oraz ogólnego przesuszenia. Reperkusje sięgają nawet okresu jesiennego, kiedy to zaczynają powstawać wypryski na twarzy. Dlaczego? Otóż nie jesteśmy w stanie oszukać naszej mądrej cery – w momencie letniego przesuszenia skóra zaczyna wydzielać więcej sebum, chcąc sobie zrekompensować naruszoną warstwę ochronną. Takie działanie prowadzi do nadprodukcji, z czym finalnie nasz organizm radzi sobie po swojemu (patrz -> pryszcze na jesień.) I klops.

O wpływie promieni słonecznych mówi się już dzieciom w szkole. Dlatego powtarzane jak mantry prawdy na temat ochrony skóry przed słońcem to potwierdzone wieloma badaniami fakty. Odbudowa warstwy hydrolipidowej jest bardzo istotna. Tak naprawdę to wspomniałam do tej pory jedynie o słońcu, jednak trzeba pamiętać, że na złą drogę sprowadzają nas również: wiatr, słona woda, klimatyzacja i wysokie temperatury. Te czynniki również działają na niekorzyść skóry powodując uczucie ściągnięcia i ogólnej suchości. Etap totalnej regeneracji śmiało możecie planować już po lecie, a wdrożyć – jesienią. Wtedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak intensywne jak w środku lata, a jedyną wodą stosowaną do pielęgnacji będzie ta z kranu, nie z morza. 

Jak prawidłowo pielęgnować skórę po lecie?

Regeneracja skóry po lecie równa się nawilżenie, nawilżenie i jeszcze raz…porządne oczyszczenie! 🙂 Owszem, pewnie żal pomyśleć o złuszczeniu naskórka kiedy co dopiero on nabrał pięknego kolorytu…ale złuszczać warto. Dziś mamy do wyboru peelingi grubo i drobnoziarniste, także enzymatyczne. Nie ma powodu do zmartwień, gdyż pozbycie się martwego naskórka daje szansę na dotarcie kosmetyków nawilżających w głąb skóry, a to z pewnością da lepszy efekt niż zanieczyszczona cera. 

Po słonecznych wojażach skóra potrzebuje odżywienia. Etapy pielęgnacji są bardzo istotne – od zmycia makijażu lekkimi preparatami po nakładanie silnie nawilżających kosmetyków. Proces regeneracji skóry nie musi trwać długo, warto jednak przeprowadzić go jak należy.

Pielęgnacja twarzy po lecie nie jest skomplikowana. Warto postawić na grupy kosmetyków, które odpowiednio przygotują cerę do odnowy. Grupy te przedstawiam poniżej:

  1. Stymulujące regenerację – do tych należy m.in retinol.
  2. Działające antyoksydacyjnie – oleje, witaminy A,C,E.
  3. Kojąco-łagodzące – tu mamy na myśli podrażnioną słońcem skórę. Warto zadbać o działanie chłodzące tak, aby jak najszybciej pozbyć się efektu oparzeń. Nie, kefir już tutaj nie pomoże…
  4. NAWILŻAJĄCE – gwóźdź programu. 

Pielęgnacja skóry w domu – krok po kroku.

Oczywiście – można oddać się w ręce kosmetologów i związanych z nimi zabiegów pielęgnacyjnych, jednak dogodzić sobie możemy również sami – w domu.

Bogate w składniki nawilżające i odżywcze kosmetyki są dostępne na półkach zaprzyjaźnionych drogerii. Aby zregenerować cerę mądrze we własnym m2 należy trzymać się zasad i postawić na sprawdzone metody. Pielęgnacja w domu powinna  odpowiadać rodzajowi skóry, szczególnie po lecie kiedy cera jest dość wrażliwa na każdą zmianę.

Drogą podsumowania – poniżej etapy pielęgnacji skóry po lecie, które z łatwością można zastosować w domu:

  1. Oczyszczanie skóry – najlepiej peelingiem, który oszczędzi głębsze warstwy skóry, a usunie te, które pamiętają jeszcze leżaki przy basenie w gorącym kurorcie. Peelieng przygotuje cerę do dalszych zabiegów. 
  2. Odżywianie i regeneracja – tu jest czas dla masek i kosmetyków silnie odżywiających. Warto pomyśleć o uzupełnieniu brakujących składników odżywczych ( w serum, cięższych kremach, olejach itp)
  3. Serum – Serum jest kluczowym krokiem w pielęgnacji skóry, ponieważ zawiera skoncentrowane składniki aktywne, które głęboko penetrują skórę, skutecznie działając na różne problemy, takie jak zmarszczki czy przebarwienia. Jego lekka konsystencja pozwala na szybkie wchłanianie i dostarcza skórze intensywne nawilżenie i odżywienie. Dzięki różnorodności dostępnych serum, można dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb, poprawiając elastyczność i teksturę skóry. To niezbędny element dbania o zdrowy i piękny wygląd skóry.
  4. Właściwe nawilżenie skóry – tutaj dajemy popisać się olejom w towarzystwie masażu i dotyku. Ratunek dla skóry stanowi silnie nawilżenie, uzupełnienie brakującej wody, źródła napięcia naskórka. Dzięki nawilżonej skórze pozbywamy się zmarszczek i nierówności. Zmienia się napięcie i elastyczność skóry.

Poziom nawilżenia wzrasta wraz z powtarzalnością powyższych działań. Składniki aktywne zawarte w kosmetykach pomogą przywrócić stan skóry sprzed wakacji. Jednak są konsekwencje, z którymi możemy walczyć dłużej niż jeden sezon – np. przebarwienia.

Ekspozycja na słońce kusi, jednak potrzeby skóry ludzkiej są duże. Warto zatem pomyśleć dwa razy zanim wydasz kolejne pieniądze na kremy poniżej 50SPF… 🙂

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *