NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Oddychanie w jodze

Oddychanie w jodze

Rola oddychania w jodze

Żyjemy w świecie pełnym pośpiechu, stresu i oczekiwań. Często jeden dzień podobny jest do drugiego, a wypłata na koncie przypomina, że rozpoczął się kolejny miesiąc. Na całe szczęście świadomość przemijania motywuje nas do zatrzymania się, wzięcia oddechu…no właśnie – oddechu. Czy prawidłowy oddech jest trudny? Można nie umieć oddychać? 🙂 Weźmy zatem głęboki oddech i czytajmy dalej 🙂

Jak działa oddychanie w jodze?

Pranajama – to pojęcie w jodze, które każdy szanowany jogin/joginka znać powinien, a jeśli nie zna to znaczy, że nie chodzi na jogę tylko na gimnastykę artystyczną. Pranajama to inaczej głęboki oddech. Kluczowym zadaniem prawidłowego oddechu jest uspokojenie organizmu, jednak prawdziwa moc oddechu daje o sobie znać przy stosowaniu sprawdzonych metod.

W jodze i poza jogą dobre techniki oddechowe prowadzą do stymulacji procesów chemicznych, zachodzących w mózgu. Następstwem tego jest zwiększenie wydzielania endorfin, co za tym idzie – walka ze stanami depresyjnymi. Dodatkowo oddech wpływa na działanie przysadki mózgowej, a to niedaleka droga do wyostrzenia naszej (nie)zawodnej intuicji. Oprócz tego ta pozornie prosta czynność oczyszcza krew i redukuje toksyny z płuc.

Powyższe pozytywne skutki prawidłowego oddechu to te, których nie widać i nie czuć „gołym okiem”. No bo kto się zastanawia nad tym czy po dwudziestu oddechach jego płuca są już oczyszczone z toksyn? Z pewnością większość czytających ten wpis miała wielokrotnie do czynienia z głębokim oddechem podczas sytuacji stresujących. Weź oddech i powoli wypuść powietrze. Znamy to?

W jodze oddech gra tak samo ważną rolę, co w życiu codziennym. Podczas zajęć istnieje idealna przestrzeń na wykonanie ćwiczeń oddechowych. Trening oddechu pozwala na przyswojenie sobie dobrych nawyków, a nawyki jak to my – lubimy: te złe jak i te dobre 🙂

Istnieją trzy typy oddechów. Od najprostszego – najpłytszego, zwane dalej obojczykowym, przez piersiowe po te najgłębsze – brzuszne. W życiu codziennym używamy najczęściej tego płytkiego. To jest błąd. To właśnie oddychanie przeponą działa na nasze ciało najlepiej. Joga zaś wykorzystując swoją filozofię łączy ze sobą wszystkie trzy metody oddychania, tym samym dostosowując oddech do rodzaju konkretnego ćwiczenia. Mądre, prawda?

Odpowiedź na pytanie „jak prawidłowo oddychać” znają ci, co z jogą mają często do czynienia. Tym, którzy zaczynają temat zagłębiać trzeba jasno powiedzieć – prawidłowe oddychanie zaczyna się od nabierania powietrza nosem i w ten sam sposób je się uwalnia. Joga oddechu to obserwacja własnego ciała, to nie unoszące się ramiona, a balansowanie przeponą i odpowiednie uruchomienie brzucha. Odpowiednie ćwiczenie przepony pozwoli na zrozumienie czego tak naprawdę chce nasze ciało? Ale na szczęście odpowiedź znamy – ono chce tego, co najlepsze – naszej uwagi.

Techniki oddechu

Medytacja oddechu to czas dla ciała i duszy. Warto podczas sesji dla siebie obserwować w jaki sposób dostarczamy tlenu do naszego organizmu i czy ta ścieżka jest prawidłowa.

Istnieją różne techniki oddechów. Pozwolę sobie je krótko przedstawić, oto one:

  1. Sama Vrtti Pranajama – długość wdechu i wydechu jest identyczna. Technika, dzięki której odnajdziemy balans i skupienie.
  2. Oddech Ujjayi – inaczej oddech oceanu. Mówi o głębokim wdechu przez nos, do tego stopnia głębokim, że pozwala  powietrzu dotknąć tyłu gardła. Odgłos szumiących fal to efekt tego ćwiczenia.
  3. Oddech ognia – sama nazwa wyzwala w nas poczucie strachu, a tak naprawdę chodzi o oczyszczanie. Ćwiczenie to wykonuje się w siadzie skrzyżnym z rękoma na kolanach. To tutaj pada znane wszystkim joginom zdanie: “z każdym wydechem przyklej pępek do kręgosłupa”. Ci nowi łapią się za głowę 🙂 Ale da się 🙂 Wdech następuje automatycznie. Zwiększa się zawartość tlenu we krwi, oczyszcza wątroba.
  4. Oddech Lwa – to oddychanie na stres. Technika ta pozwala rozluźnić ciało i znacznie się wyluzować. To zabawny trening oddechu, który działa relaksacyjnie. Dlaczego zabawny? Otóż z uwagi na postawę, którą przybiera się podczas ćwiczeń: wydech występuje przez szeroko otwarte usta wraz z charakterystycznym dla tej techniki “aahhh” z dodatkowo opadającym na brodę językiem. Jeśli skierujemy oczy przed siebie to będzie to już idealna według jogi postawa lwa 🙂 Ćwiczenie to stymuluje narządy jamy ustnej mięśni twarzy i oczu. Aaah jak śmiesznie 🙂
  5. Nadi Śodhana – to rodzaj techniki oddechu, który pozwala usunąć blokady energetyczne i udrożnić przepływ siły życiowej (inaczej prany) przez kanał energetyczny (nadi). Według filozofii hinduizmu Nadi to subtelne kanały energetyczne w ciele pranicznym. Z różnych przyczyn mogą zostać zablokowane.

Podsumowanie

Tak naprawdę każdy z nas uprawia swoją jogę codziennie. Bez specjalistycznej maty, oryginalnych legginsów, ale za to z wieloma myślami w głowie i workiem stresu na plecach. Oddech towarzyszy nam 15-18 razy w ciągu minuty. Zależnie od prowadzonego trybu życia, aktywności fizycznej czy wieku – oddech zmienia swoje tempo. Medytacja oddechu pomoże, nauczyć się skupiać tu i teraz, i co ważne – sprawi, że teraźniejszość będzie nas obchodziła najbardziej. Oddychanie w jodze to dobry początek nawyku pomiędzy spacerem po parku a zakupami na targu. Poczujmy swoje ciało na własny sposób, dajmy czasami przykleić się pępkowi do kręgosłupa 🙂 Z pewnością to dobre doświadczenie.