Twój koszyk jest obecnie pusty!
Kwas Szikimowy w Pielęgnacji Skóry
—
Już sam tytuł tego wpisu daje do myślenia tym, którym kwas kojarzy się z czymś bardzo inwazyjnym. Niesłusznie. O kwasach można by było pisać wiele. Ja jednak skupię się teraz na jednym, o którym świat zapomniał, a dopiero teraz sobie przypomina ze względu na jego niesamowite właściwości. Niepozorny, nie jest znany tylko w środowisku kosmetycznym. Jego kariera zaczęła się od farmacji, a nazwa może śmiało kojarzyć się z Haribo za czasów dziecięcych, gdyż pochodzi od…anyżu 🙂 Poznajcie się z kwasem szikimowym.
Co to jest kwas szikimowy?
Kwas szikimowy to jeden z kwasów złuszczających, należy do grupy AHA (kwasy alfa-hydroksylowe). Nie wykazuje działań drażniących, ku uciesze osób posiadających skórę wrażliwą. Jego nazwa, jak wspomniałam wyżej, pochodzi od japońskiej nazwy „szikimi”- czyli anyżu gwieździstego, z którego de facto jest pozyskiwany.
Jakie właściwości i działanie ma kwas szikimowy?
Kwas szikimowy został wyizolowany w 1885 roku przez holenderskiego botanika Johanna Frederika Eijkmana, niestety od tego czasu nie był na tyle intrygujący, aby propagować jego właściwości. Dopiero ostatnie lata pokazały jak bardzo kwas szikimowy jest istotny nie tylko w dziedzinie farmacji, gdzie jego działania przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbólowe zostały wykorzystywane w leczeniu. Kosmetologia z czasem również przyjrzała się bliżej właściwościom kwasu szikimowego, biorąc pod uwagę jego wpływ na biosyntezę witamin A i K.
Kwas szikimowy paradoksalnie działa złuszczająco na naskórek, jednocześnie łagodnie dla tych nawet najbardziej wrażliwych. Istna huśtawka właściwości 🙂
Przeciwwskazania do stosowania kwasu szikimowego
Pomimo tego, że kwas szikimowy wykazuje działania łagodne, w przeciwieństwie do kwasów z innych grup, ma również swoje zasady. Przede wszystkim nie przyjaźni się z jakimikolwiek antybiotykami – tzn, że nie można go stosować podczas leczenia antybiotykiem.
Innym przeciwwskazaniem stosowania kwasu szikimowego są liczne znamiona na ciele oraz oparzenia słoneczne. Domyślam się jednak, że w tej sytuacji każdy, kto miałby z tym problem nie wziąłby pod uwagę stosowania kwasu, jakiegokolwiek…i tylko się domyślam 🙂
Ciąża, połóg, okres laktacji – nie bierzcie pod uwagę stosowania kwasu szikimowego, nadal pomimo jego łagodnego działania na cerę.
Atopowe zapalenia skóry oraz łuszczyca – w razie tych dolegliwości niewskazane jest stosowanie kwasu szikimowego. Jego działanie mógłby niestety tylko nasilić objawy tych schorzeń.
Czy można stosować kwas szikimowy w domu?
Romanse z kwasem w domu zalecam traktować z dystansem, nie tylko mowa tu o kwasie szikiminowym. Tak jak na wstępie wspomniałam – sama nazwa kwasu powinna nam zaznaczyć powagę sytuacji, to już jest nieco inny kaliber w pielęgnacji niż standardowy krem na dzień.
Zaleca się stopniowe zwiększanie stężenia kwasu w domowej pielęgnacji. Zacznijcie od tego najmniejszego, a jeśli skóra nie zadziała zaczerwienieniem lub pieczeniem to można przejść na wyższy level stężenia, śmiało.
Cera trądzikowa a kwas szikimowy
Kwas szikimowy lubi zaskakiwać. Dzięki antybakteryjnym właściwościom pomoże osobom z cerą problematyczną. Kremy z kwasami na trądzik to bezpieczny sposób na walkę z wypryskami. Nie dość, że kwas szikimowy działa złuszczająco to zniweluje plamy i przebarwienia pozostałe po trądziku. To idealny sposób leczenia, będący alternatywą antybiotykoterapii, która obciąża nasz organizm.
Cera po zastosowaniu kwasu szikimowego będzie jednolita i rozjaśniona. Jest jedno „ale” – w parze z codziennym stosowaniem kwasu szikimowego idzie stosowanie kremów UV. To zabezpieczenie przed promieniowaniem słonecznym, które na złuszczonej i „odkrytej” skórze mogłyby narobić dużo niepotrzebnego bałaganu.
Czy kwas szikimowy dobrze stosować latem?
Kolejne odkrycie stosowania kwasu szikimowego – jako jeden z nielicznych, może być stosowany latem! Sam kwas nie wykazuje właściwości fotouczulających, jednak wracamy do zalecenia z powyższego akapitu – kremy z ochroną przed promieniowaniem UV. Kwas to ingerencja w wierzchnie warstwy naskórka, pozbywanie się ich sprawia, że te głębsze otrzymują wszystko, co serwujemy im z zewnątrz. Delikatna skóra po kwasie musi być chroniona, w okresie letnim zwłaszcza.
Kwas szikimowy to nie jest najnowsze odkrycie. Choć służy nam od dawna, jego zastosowanie w kosmetologii to poznawanie go na nowo. Delikatny, choć agresywny z nazwy pomoże niejednej osobie, borykającej się z problemami z plamami na twarzy lub trądzikiem.
Pamiętajmy – kwas szikimowy nie zdradza. Możesz śmiało go zastosować wieczorem i rano iść do pracy – bez czerwonej twarzy jak na balu przebierańców.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.