NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Kwas Mlekowy w Pielęgnacji Twarzy i Ciała

Kwas mlekowy w pielęgnacji twarzy i ciała

Jako, że jestem zwolenniczką słuchania własnego ciała, zdjęłam przysłowiowe klapki z oczu i staram się niczego nie przegapić. Oczywiście do tego się dojrzewa – do bycia czujną, wyrozumiałą względem własnego ciała…nie pamiętam, abym na studiach była dla siebie aż tak wyrozumiała jak dzisiaj 🙂 Dlaczego o tym piszę? Otóż dlatego, że w tym tekście będzie bardziej kobieco niż do tej pory. Tak, może być jeszcze bardziej kobieco 🙂 

Nie są mi obce tematy damskie, w tym też tematy tabu – wolę się z nimi zaprzyjaźnić niż się ich wstydzić. Zapraszam Was zatem do kręgu wzajemnej śmiałości i adoracji. Dziś w roli głównej: kwas mlekowy, który szczególnie nam – kobietom – ułatwia życie. Czym jest kwas mlekowy i dlaczego przyjaźni się głównie z płcią piękną? Poznajmy go.

Kwas mlekowy – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Kwas mlekowy występuje naturalnie w organizmie każdego człowieka. Między innymi powstaje w mięśniach podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo w produkcji kwasu mlekowego pomagają bakterie na skórze oraz błonach śluzowych. 

Jednak organizm ludzki to nie jest jedyne miejsce występowania kwasu mlekowego. Znakomicie odnajduje się również w sektorze kosmetycznym oraz spożywczym, szczególnie cukierniczym. Ciekawe.

Właściwości kwasu mlekowego to przede wszystkim te o działaniu dobroczynnym. Choć jego nazwa wskazuje na dużą ingerencję na skórę (bo przecież to jednak jest kwas), to ze spokojem możemy traktować go jak dobrego przyjaciela. 

W kosmetykach wszelkiego rodzaju, występowanie kwasu mlekowego gwarantuje dwie funkcje:

  1. Humektantów – czyli substancji o działaniu silnie nawilżającym
  2. Modyfikatora pH – reguluje wartość pH w produktach kosmetycznych 

Kwas mlekowy – intymnie

Pominę kwestię branży cukierniczej (a z pewnością znalazłaby tu duże grono zainteresowanych) i skupię się na kosmetykach. Niespodzianki nie będzie jak napiszę, że większość z Was kwas mlekowy kojarzy z płynami do higieny intymnej. Słusznie, tu nie odkryję kolejnej Ameryki. Już od dawna bowiem, obecność kwasu mlekowego w składzie zapewnia utrzymanie naturalnej mikroflory bakteryjnej. Nie muszę dodawać też, że idealny kosmetyk lub wyrób medyczny nie powinien zawierać żadnych detergentów, ulepszaczy czy innych zapacho-umilaczy. Czysty skład to podstawa, a okolice intymne dla nas – kobiet – to szczególna strefa, zasługująca na specjalne traktowanie. Dbajmy o swoje całe ciało, włącznie ze strefami niewidocznymi (nomen omen) gołym okiem 🙂

Kosmetyki do twarzy z kwasem mlekowym – korzyści

Przejdźmy nieco wyżej – do twarzy 🙂 Tutaj kwas mlekowy również odgrywa bardzo ważną rolę. Tak naprawdę możemy o nim mówić – kwas orkiestra! Gdziekolwiek się nie pojawi, pozostawia po sobie dobrą opinię. 

W kosmetyce kwas mlekowy to nic innego jak chemiczny środek złuszczający. Jego uzyskanie to kwestia fermentacji laktozy z udziałem bakterii. Pochodzi z grupy kwasów AHA, które szczególnie wykorzystywane są do pielęgnacji cery. 

Wspomniane kwasy AHA to sposób na uzyskanie konkretnych korzyści podczas pielęgnacji skóry. Jakich korzyści? Bardzo proszę, przedstawiam w punktach:

  1. Wygładza i złuszcza skórę twarzy
  2. Ujednolica koloryt 
  3. Rozświetla, niweluje przebarwienia
  4. Spłyca zmarszczki
  5. Nawilża i zabezpiecza skórę przed utratą wody
  6. Ujędrnia i napina – wszystko za sprawą syntezy kolagenu i elastyny
  7. Regeneruje naskórek 
  8. Wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry

Kwas mlekowy – przeciwwskazania

Tak naprawdę kwasu mlekowego powinny unikać osoby, które w przeszłości nie polubiły się z jakimkolwiek kwasem stosowanym na twarz. Nasz bohater pochodzi z rodziny tych mniej ingerujących w skórę, jednak dla osób z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień zalecam ostrożność. 

Poniżej podpowiadam na co należy uważać, biorąc pod uwagę przeciwwskazania do stosowania kwasu mlekowego na twarz:

  • Uczulenie na kwasy owocowe, bo do takich należy kwas mlekowy
  • Popękane naczynka
  • Aktywna opryszczka
  • Otwarte rany lub uszkodzenia naskórka 
  • Łuszczyca
  • Atopowe zapalenie skóry 
  • Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze na twarzy

Uczulenie na kwas mlekowy występuje rzadko, aczkolwiek nie należy go bagatelizować, jeśli pojawią się jakiekolwiek tego symptomy. 

Kwas mlekowy to dobry wybór na początek przyjaźni z kwasami w ogóle. Relacja ta będzie owocna dzięki prowadzonym obserwacjom naszej cery. Warto jednak pamiętać, że kwas mlekowy stosowany zgodnie z zaleceniami jest bezpieczny, stosowany inaczej – może zaszkodzić. 

Bohater tego wpisu jest na tyle pobłażliwy dla skóry, że potrafi pomóc niemal wszystkim rodzajom cery. Jego występowanie w kosmetykach do higieny intymnej może stanowić podstawę do zaufania. No bo co może nas bardziej przekonać do stosowania kosmetyków z kwasem mlekowym jak świadomość, że jeden z ich składników pielęgnuje najbardziej wrażliwe partie ciała?

!Do każdego zamówienia w marcu 2023r. dodajemy prezent od FEMINUM 🙂 

*do wyczerpania zapasów