Twój koszyk jest obecnie pusty!
Kolagen Wegański – Trend czy Alternatywa?
—
Proekologiczny styl życia powoli staje się coraz bardziej popularny. Może częściowo za sprawą mody i trendów, jednak duży procent naszych ekologicznych działań stanowi świadomość. Przestajemy szkodzić naturze, zaczynamy jej pomagać. I tutaj ku uciesze tych, co mięsem tylko rzucają, a go nie jedzą – w sferze beauty wegańskie kosmetyki zajmują coraz więcej półek w drogeriach. Nawet tak bardzo rozchwytywany kolagen odzwierzęcy ma swojego brata roślinnego. Czym zatem jest kolagen wegański i czy nie oszukuje nas za bardzo swoją „weganskością” wpisując się w trendy?
Co to jest kolagen wegański i jaką rolę pełni?
Kolagen jest składnikiem bardzo pożądanym, gdyż bierze udział w budowie wielu tkanek. Produkuje go ludzki organizm, zatem z czasem (czytaj – z wiekiem) produkcja ta maleje. Suplementując go możemy nieco oszukać czas, a tu znajduje się rozwiązanie dla wszystkich, bez wyjątku.
Ekstensyna, bo tak inaczej nazywa się kolagen wegański, jest równie skuteczna co kolagen odzwierzęcy. Pozyskiwany jest z korzenia marchwi siewnej, ma bardzo zbliżoną budowę do budowy swojego konwencjonalnego zamiennika. Kolagen roślinny odpowiada za jędrność i elastyczność skóry, jednak to nie jedyna część ciała, którą wspomaga. Rola kolagenu jest znacznie bardziej rozbudowana – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów i pomaga w lepszym gojeniu się ran.
Niedobór kolagenu widoczny jest przede wszystkim na naszej skórze. Utrata jędrności i wiotkość cery zdradza nam moment, kiedy kolagen należy uzupełniać od zewnątrz. Źródła kolagenu są różne – występuje w produktach spożywczych oraz suplementach diety. Każda forma jest dobra, należy tylko pamiętać o regularności.
Kolagen wśród wegan
Prawda jest taka, że weganie powinny uważać na witaminę B12 oraz żelazo. To te dwa składniki „uciekają” z diety wegańskiej, o które łatwiej przy diecie standardowej. Okazuje się, że nie tylko te dwie pozycje są problematyczne. Otóż nawet najbardziej zbilansowana dieta wegańska dostarcza jedynie 0,1% aminokwasów, które są istotne do produkcji kolagenu…mało, prawda? Stąd też śmiałe stwierdzenie, że weganie powinni suplementować kolagen roślinny, w tym również posiłkować się kosmetykami z kolagenem roślinnym.
Kolagen odzwierzęcy, a kolagen wegański – różnice
Wspomniałam już wyżej, że działanie kolagenu roślinnego nie różni się niczym od działania kolagenu zwierzęcego, zdania nie zmienię. Jedyną różnicą jest pochodzenie. Niestety kolagen zwierzęcy to efekt pobrania z kości, chrząstek oraz ścięgien zwierząt hodowlanych i morskich. Kolagen wegański zaś to współpraca z roślinami, dość ścisła i owocna 🙂
Podsumowanie
Nawet nie będąc zagorzałym eko-fanatykiem możemy zrobić wiele dla planety oraz zwierząt. Jestem daleka od promocji weganizmu, aczkolwiek pytana na własnym blogu o opinię – mogę jej udzielić 🙂 Kolagen wegański istnieje i ma się dobrze. Trzeba wiedzieć gdzie go znaleźć, jak suplementować i monitorować jego działanie. Nic prostszego! 🙂
a
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.