NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Jak Często Myć Twarz?

Jak często myć twarz

Są czynności, które z pozoru proste, wymagają głębszej analizy. Na pierwszy rzut oka i ucha pomyślicie – mycie twarzy? Po co o nim pisać? Przecież każdy wie jak to się robi! Nic bardziej zaskakującego – za pojęciem „mycie twarzy” kryje się też „oczyszczanie”, „demakijaż” itd…tu już tworzy się krótka historia, o której warto napisać więcej niż jedno zdanie. Zatem daję sobie tę możliwość i poniżej przedstawiam Wam moją opinię na temat mycia twarzy i związanymi z tą czynnością haczykami 🙂

Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest ważne?

Owszem, można umyć twarz wodą i pójść wieczorem spać, a rano do pracy. Można, ale po co później zastanawiać się skąd te niedoskonałości na skórze? Mycie twarzy wodą nie jest wystarczające i nie dotyczy to tylko osób, które się malują. Jakkolwiek to nie brzmi, ale w ciągu dnia przyjmujemy na twarz wiele zanieczyszczeń, kurzu oraz bakterii. Woda niestety sama sobie nie poradzi, a nieodpowiednio oczyszczona twarz wieczorem nie będzie gotowa zdobywać świat rano. 

Jak często myć twarz? Zalecane jest, aby robić to dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Częstsze mycie twarzy mogłoby zaburzyć równowagę pH, a to z pewnością wpłynęłoby na stan skóry. Na częstsze oczyszczanie cery mogą pozwolić sobie osoby z cerą tłustą, dla innych to zbędna konieczność.

Mycie twarzy – podstawowe zasady

Mycie twarzy jest ok. Oczywiście jest ok, jeśli to jest pierwszy etap w codziennej pielęgnacji. Tak jak wspominałam wcześniej – mycie twarzy wodą nie wystarczy, skóra jest bardziej wymagająca niż nam się wydaje. Zatem jak prawidłowo oczyścić twarz, aby nie narobić sobie kłopotów? Mam parę wskazówek:

 1. O poranku najlepiej pobudzić twarz zimną wodą, to przygotuje skórę na przyjęcie składników odżywczych zawartych w kosmetykach.
 2. Jeśli nie lubicie stosować tylko wody (tak, brzmi to niepokojąco) na twarz, to istnieje alternatywa – płyny micelarne. Błędem jest jednak to, że wystarczy przemyć twarz wacikiem nasączonym płynem i etap oczyszczania mamy zaliczony…Nic bardziej mylnego – po aplikacji płynu micelarnego, skóra twarzy jest (mimo wszystko) traktowana detergentem, który pozostanie na jej powierzchni. To oznacza, że to „oczyszczanie” de facto oczyszczaniem nie jest :/ Należy zatem na koniec przemyć twarz wodą lub sprawdzoną pianką/żelem.
 3. Wieczorna pielęgnacja powinna być urozmaicona o porządny demakijaż i raz na tydzień – peeling. To pomoże w pozbyciu się zanieczyszczeń, których na twarzy mamy całe mnóstwo.

Techniki oczyszczania twarzy – jaka jest najlepsza?

Mycie twarzy wodą to jedno. Jednak biorąc pod uwagę, że to jeden z pierwszych etapów pielęgnacji skóry twarzy, to wspomnę również o kolejnych, które powinny stać się rytuałem.

Istnieje wiele technik oczyszczania twarzy. Najważniejsze jest to, aby była dopasowana do rodzaju skóry. Jedną z najczęściej stosowanych jest metoda 4-2-4. Te liczby nie oznaczają nic innego jak czas trwania poszczególnych etapów. 

Kolejno: 

4 – masowanie twarzy olejem, połączone z masażem pięknie nawilża i ujędrnia skórę. O tym etapie pisałam więcej, co ochoczo przypomnę: https://vizagojoga.pl/oczyszczanie-skory-olejem-ocm/ 🙂

2 – klasyczne mycie twarzy pianką lub inną emulsją

4 – zmywanie ciepłą wodą wcześniej nałożone preparaty. 

Wieloetapowe oczyszczanie skóry twarzy to rytuał, który potencjalnie powinien być wykonywany każdego wieczora. Resztki makijażu i zanieczyszczenia należy usunąć, najlepiej nie naruszając przy tym warstwy hydrolipidowej. Jako fanka naturalnych sposobów stoję w obronie mądrej pielęgnacji, a każde poważne naruszenie warstw skórnych traktuję jako niekonieczne. Uważajmy na wieloetapowe oczyszczanie, bierzmy pod uwagę te kilka etapów, aby tylko z czasem nie zamienią się na pod-etapy kolejnych etapów 🙂

Prawda jest taka, że tak jak człowiek bez wody żyć nie może, tak skóra potrzebuje jej równie dużo. Naturalne mycie twarzy to traktowanie skóry w sposób dla niej odpowiedni, bez narzucania ciężkich metod oczyszczania. 

Przede wszystkim mycie twarzy rano oraz mycie twarzy wieczorem – to must have podstawowej pielęgnacji. Urozmaicone o kolejne etapy, stanowić będzie kompletny cykl oczyszczający, którego nasza skóra po ciężkiej pracy potrzebuje.
Komentarze

2 odpowiedzi na „Jak Często Myć Twarz?”

 1. Awatar Grazyna
  Grazyna

  Dziękuję za każdą drobine wiedzy na temat utrzymania urody, dzięki czemu ciągle mogę jeszcze spojrzeć w lustro a mam już 65 lat
  Dziękuję

  1. Pani Grażyno, cieszę się, że pomogłam 🙂 Ściskam gorąco i trzymam kciuki za systematyczność i efekty 🙂

Dodaj komentarz