NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Emocje widoczne na skórze

emocje_widoczne_na_twarzy_vizagojoga

Jeśli jesteś podobna do większości ludzi, którzy cierpią na problemy skórne, często myślisz o swojej skórze. Twoja pierwsza myśl po przebudzeniu to: „Czy moja skóra jest lepsza czy gorsza niż wczoraj?” Przejście obok lustra w łazience bez dokładnego zbadania skóry wydaje się niemożliwe. Niezależnie od tego, czy spędzisz przed lustrem 5 czy 100 minut, jeśli uznasz, że Twoja skóra wygląda okropnie, istnie duża szansa, że to początek trudnego dnia. Nie martw się. Nie jesteś w tym sama.

Choroby skóry dotykają wielu ludzi. Często wywołują intensywne poczucie wstydu i winy, które stopniowo obniżają poczucie własnej wartości, budując negatywną emocjonalną kulę śnieżną, która rośnie i rośnie, aż zaczyna ograniczać ludzkie życie.

Jak emocje wpływają na skórę?

Intensywne emocje, takie jak stres, złość, strach lub presja mogą wywołać trądzik, nawrót egzemy lub łuszczycy. Uważa się, że jest to, przynajmniej w niektórych warunkach, wynik reakcji na stres wywołany aktywacją współczulnego układu nerwowego. Np. badania Stohla wykazały, że współczulne neuroprzekaźniki, takie jak noradrenalina, mogą powodować uwalnianie zapalnych cząsteczek, które z kolei mogą aktywować stany zapalne w skórze.

Stres

Najczęstszą negatywną emocją, z którą się spotykasz, jest codzienny stres. Znaczenie wpływu stresu na stan zdrowia podkreśla fakt, iż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła stres jako „chorobę stulecia”. Stres i sposób reakcji na niego wpływa na ogólne funkcjonowanie i samopoczucie oraz na stan skóry.

Poniżej znajdziesz przykłady chorób skóry, które mogą zaognić się pod wpływem stresu:

– trądzik

– wypadanie włosów (łysienie plackowate)

– przerzedzanie włosów (łysienie androgenowe)

– egzema (atopowe zapalenie skóry)

– łuszczyca

– trądzik różowaty

– wysypka na skórze głowy (łojowe zapalenie skóry)

– pokrzywka

Gniew

Wściekłość podczas jazdy samochodem lub kłótnia z mężem to doskonała scena dla pojawiania się większej liczby zmarszczek. Złość sprawia, że mięśnie twarzy się napinają, co z czasem prowadzi do powstawania lub pogłębienia się zmarszczek. Uczucie gniewu może również wpływać na odmładzanie i gojenie się skóry. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Brain, Behavior, Immunity” badacze podzielili uczestników na dwie grupy – o spokojniejszych i bardziej rozzłoszczonych temperamentach. Zadali każdej z grup niewielkie rany. Gojenie i wymiana komórek trwały cztery razy dłużej u rozzłoszczonych uczestników, niż u tych, którzy mieli kontrolę nad temperamentem.

Naukowcy przypisywali to zjawisko wysokiemu poziomowi kortyzolu, występującemu u osób szybko wpadających w złość, który hamuje produkcję kolagenu, kluczowego elementu sprzyjającemu gojeniu się skóry i przyczyny pojawiania się zmarszczek, kiedy produkcja jest spowolniona.

Wstyd

Jednym z głównych wyzwalaczy stresu psychicznego jest poczucie wstydu. Wstyd wiąże się z szeroką gamą objawów psychologicznych takich jak lęk, utrata pewności siebie, obniżona samoocena, złość i frustracja. Wstyd to negatywna emocja, która, jak wykazano, powoduje stres psychospołeczny u pacjentów z łuszczycą. W badaniach wpływu wstydu na stan skóry wykorzystano kwestionariusze do pomiaru stanu skóry i poczucia ogólnego wstydu. Rezultaty badań pokazały, że wyższy poziom wstydu wiązał się z większym obciążeniem chorobą i, co za tym idzie, pogorszeniem jakości życia.

Smutek

Radzenie sobie z chorobami skóry może być bardzo trudne, ale radzenie sobie z kombinacją chorób skóry i smutku/depresji może wydać się nie do zniesienia. Problemy skórne często sprawiają, że ludzie czują się smutni, niespokojni, rozdrażnieni i niechętni kontaktom towarzyskim. Kiedy doświadczysz jednoczenie problemów skórnych i depresji, negatywne emocje, które mogą towarzyszyć obu stanom, często działają przeciwko sobie.

Wyklucz złe nawyki i opanuj negatywne emocje

Twórca osteopatii, A.T. Still podkreślał znaczenie jedności ciała, umysłu i ducha w utrzymywaniu zdrowia. Świadczy o tym definicja zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale również stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia). A więc zdrowie to dobrostan, który mogą zaburzyć zarówno czynniki fizyczne, jak i czynniki emocjonalne.

Techniki relaksacyjne, jak również techniki behawioralne, są technikami pozwalającymi lepiej radzić sobie ze skutkami jakie niesie dla organizmu konieczność reagowania na złe emocje, Wzmożona aktywność części współczulnej, wywołująca m.in. przyspieszenie akcji bicia serca, wzrost napięcia mięśni, przyspieszenie oddechu przy dłuższym utrzymywaniu się może wywoływać lub wzmacniać zmiany skórne.

Stres jest ok!

Stres jest normalną reakcja, nie jest oznaką słabości. Zaakceptowanie tego jest pierwszym krokiem do zmniejszenia poziomu stresu.

Oddychanie

Oddychaj powoli, wdech i wydech przez nos, lub wydech przez usta licząc do trzech. Oddychaj w ten sposób codziennie przez kilka minut przed snem.

Joga i medytacja

Medytacja i joga mocno obniżają poziom negatywnych emocji. Dzięki regularnej praktyce zaczniesz rozumieć swoje emocje, zrozumiesz skąd się one biorą. Zaczniesz odróżniać emocje, które pojawiają się w Twoim ciele i nauczysz się z nimi pracować.

Śpij na zdrowie

Hormony, które pomagają nam zachować zdrowie, takie jak oksytocyna, beta-endorfiny i hormon wzrostu, są najwyższe – a kortyzol najniższy – kiedy śpimy. Poświęć 7,5-8 godzin na dobę, aby te dobre hormony mogły wykonywać swoją pracę, a Twoja skóra mogła się zregenerować i zagoić. Śpij w ciemnym pokoju, nie  korzystaj z elektroniki na godzinę przed snem i wstawaj o tej samej porze każdego dnia.

Znajdź czas na seks

Udowodniono, że orgazm pomaga nam lepiej spać, podnosi poziom oksytocyny i beta-endorfin oraz obniża poziom kortyzolu.

Ćwiczenia dają podobny efekt. Kiedy ćwiczysz, Twoje endorfiny rosną, a kortyzol spada. Staraj się regularnie wykonywać trening cardio i siłowy (pamiętaj aby nakładać krem przeciwsłoneczny, kiedy ćwiczysz na zewnątrz).

Rutyna w pielęgnacji

Zarówno dla Twojego dobrego samopoczucia, jak i dla Twojej skóry pomocne jest utrzymywanie stałej rutyny w pielęgnacji skóry. Nie chodzi tylko o „wklepywanie” kremu, ale o masaże i ćwiczenia. Jogę twarzy. Jest to dobre dla Twojej skóry, daje poczucie kontroli nad Twoim dniem i pozwala zadbać o siebie. Kiedy Twoja skóra wygląda lepiej, Ty też poczujesz się lepiej. I koło się zatacza.

Złe nawyki

Bądź świadomy nerwowych nawyków, które pojawiają się w czasie stresu. Jeśli np. zbyt często dotykasz twarzy, roznosząc bakterie, możesz nosić bransoletkę, która przypomni Ci, aby w niej nie dłubać.

Akupunktura

Akupunktura jest bardzo wskazana w celach profilaktycznych. Wykazano, że stymuluje uwalnianie i syntezę serotoniny, co pomaga poprawić nastrój i zrównoważyć układ nerwowy. Zaleca się odwiedzać licencjonowanego akupunkturzystę co cztery do sześciu tygodni, aby zachować spokój.

Źródła:

*”Stres a choroby skóry” Ireneusz Mierzejewski

* Psychological and Emotional Aspects of Skin Conditions” Matt Traube




Komentarze

Dodaj komentarz