Twój koszyk jest obecnie pusty!
Bakuchiol – co to jest, czyli wszystko co musisz wiedzieć o retinolu roślinnym
—
W dobie dużej świadomości na temat składu produktów, wiemy jak ważna jest krystaliczność i niepodważalność. Substancje zawarte w kosmetykach często pozostawiają wiele do życzenia, a firmy prześcigają się w odnalezieniu kompozycji idealnych. Czy w ogóle istnieje skład idealny? Może powinien mieć roślinne pochodzenie? Spójrzmy zatem okiem bakuchiolu na świat pielęgnacji XXI wieku.
Bakuchiol – co to jest i jak działa?
Z nazwy jest dość skomplikowany, ale to chyba jedyna rzecz tak skomplikowana w jego portfolio. Bakuchiol, bo o nim mowa, jest związkiem chemicznym, pozyskiwanym z nasion roślin. Nie jest pierwszej młodości, gdyż stosowany jest od setek lat w medycynie – głównie chińskiej i ajurwedyjskiej. Czym jest bakuchiol w kosmetyce, tak z przełożenia na język polski? To inaczej ekstrakt roślinny, który traktowany jest jako substytut retinolu, czyli swojego młodszego niewegetariańskiego brata.
Choć różnią się od siebie nie tylko w kontekście budowy, to znajdziemy wiele wspólnych cech. Może dlatego nie bez powodu bakuchiol zapracował sobie na pseudonim – bioretinolu, a to zobowiązuje 🙂 Dzięki jego właściwościom, śmiało możemy mówić o godnym zamienniku w pielęgnacji skóry. Krem z bakuchiolem to dobra propozycja dla tych, którzy cenią sobie składy roślinne przy zachowaniu cennych właściwości.
Czy warto stosować bakuchiol na twarz?
Tak naprawdę to kosmetyki z bakuchiolem są odkryciem w ostatnich latach. O ile sam główny zainteresowany, bakuchiol, jest na rynku od setek lat, to dopiero teraz docenia się jego cenne właściwości. Przewagą dla tego składnika jest jego naturalne pochodzenie. Z pewnością można stwierdzić, że stosowanie kremów z naturalnym składem to inwestycja w przyszłość. Wszelkie chemiczne substytuty mogę trwale podrażniać skórę twarzy oraz przyspieszać procesy starzenia. Przemysł kosmetyczny jest pełen propozycji, które kuszą zapachem, konsystencją lub kolorowym opakowaniem z futerkiem. Ale to przecież nie o to chodzi…
Jednak skupmy się na twarzy, bo to o nią chodzi nam najbardziej….
Bakuchiol – roślinny retinol. Właściwości i zastosowanie.
Bakuchiol to idealny składnik do pielęgnacji twarzy. Nie fotouczula, co oznacza, że nie wchodzi w reakcje ze słońcem. Ta cecha różni go od retinoidów, tam musimy uważać , najlepiej stosując retinol w okresie jesienno-zimowym. Biorąc pod uwagę delikatność bakuchiolu, może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą oraz trądzikiem.
Bakuchiol cechuje działanie podobne do pochodnych witaminy A: działa na przebarwienia, łagodzi podrażnienia, zwiększa jędrność i elastyczność skóry twarzy. W przeciwieństwie do retinolu, bakuchiol potrafi delikatnie złuszczać naskórek, dlatego tak bardzo polecany jest osobom z cerą trądzikową i wrażliwą.
Bakuchiol. Jak działa roślinny zamiennik retinolu?
Mając zupełną świadomość powyższych właściwości, mogę z czystym sumieniem wymienić działania bakuchiolu:
- Działanie rozjaśniające – poprawia koloryt skóry, sprawia, że plamy i przebarwienia stają się mniej widoczne. Cera staje się nawilżona i promienna.
- Działanie przeciwstarzeniowe – dobre wsparcie dla kolagenu i elastyny. Pobudza ich pracę i poprawia elastyczność i jędrność naskórka. Niweluje zmarszczki i zmniejsza bruzdy.
- Przeciwdziałanie fotostarzeniu – zwalcza wolne rodniki. Jako, że w odróżnieniu od retinolu nie wykazuje właściwości fotouczulających, może być stosowany cały rok.
- Działanie przeciwtrądzikowe – powstrzymuje rozwój bakterii, które są chorobotwórcze. Reguluje pracę gruczołów łojowych, co znacząco wpływa na wydzielanie sebum. Pomaga tym samym uniknąć zmian trądzikowych i poprawia wygląd skóry.
Szereg właściwości bakuchiolu to odpowiedź na możliwości jego brata – retinolu. Nie mam na celu wskazanie tego który jest lepszy, jednak aż się prosi o porównanie! Mamy do czynienia z dwoma składnikami, które warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji. Zatem czas odpowiedzieć sobie na konkretne pytanie…
Czy bakuchiol jest alternatywą dla retinolu?
Oczywiście, że tak! Bakuchiol i retinol oznaczają skuteczne działanie, jednak tylko w kontekście jednego z nich istnieją przeciwwskazania. Chociaż oba wykazują podobne działanie, to niestety retinol nie jest dla wszystkich. Niekiedy bowiem po zastosowaniu kosmetyku z retinolem da się odczuć uczucie pieczenia i podrażnienia skóry. Wykazuje działanie silniejsze niż jego roślinny odpowiednik. Bakuchiol natomiast mogą bezpiecznie stosować nawet kobiety w ciąży oraz osoby z wrażliwą cerą, biorąc pod uwagę jego delikatne działanie złuszczające.
Bakuchiol – składnik idealny?
Kosmetyki, zawierające bakuchiol są alternatywą dla preparatów przeciwzmarszczkowych. Krem czy serum z bakuchiolem z pewnością zadowoli każdą osobę, której podpadł kiedyś retinol. 🙂 Warto go stosować, chociaż z uwagi na jedną ważną zależność – ma wszystkie pozytywne cechy retinolu, a nie ma tych, które w przypadku tego pierwszego wykazują skutki uboczne.
Można mu zaufać, w tradycyjnej medycynie bije rekordy popularności, działa na skórę kojąco i dzielnie walczy z oznakami starzenia. Czy macie jeszcze jakieś obawy czy warto włączyć go do swojej codziennej pielęgnacji? 😉
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.