NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Tretinoina a skóra, co warto wiedzieć? Wartościowa wiedza na temat działania i zastosowania

Tretinoina a skóra, co warto wiedzieć

Tretinoina a skóra. Co warto wiedzieć?

W tym tekście postaram się przekazać dawkę wiedzy na temat substancji, o której mało kto wie, ale jej rodzinę zna się ze słuchu dość dobrze. Tretinoina bowiem ma wiele twarzy. O tych twarzach chciałabym nieco napisać, ale tak, aby z twarzą wyjść 🙂 Jakie jest jej działanie na skórę? Czy mowa o skutkach ubocznych to dobry omen?

Retinoidy – działanie oraz zastosowanie.

Zacznijmy od rodziny, a dokładniej od rodziny retinoidów. Otóż wspomniane retinoidy odpowiedzialne są za walkę z procesem starzenia skóry oraz przebarwieniami. To jednak nie koniec ich właściwości, o których zrobiło się głośno. Otóż retinoidy doskonale radzą sobie również z leczeniem trądziku, ale o tym za chwilę.

Retinoidy to pochodne witaminy A, co stawia je na wysokiej pozycji w środowisku leczniczym, gdyż kojarzone będą z “witaminą młodości”. Kosmetyki z wykorzystaniem retinoidów mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wspomniane wcześniej – odmładzanie skóry oraz rozjaśnianie przebarwień. Jest to jednak aspekt wizualny, poprawiający wygląd i aparycję. Otóż retinoidy to również kuracja dermatologiczna. Preparaty i kremy, zawierające retinoidy pomogą łagodzić stany zapalne, a nawet odnajdą się w leczeniu łuszczycy. Dodatkowo, o czym wspomniałam wyżej – retinoidy to sposób na leczenie trądziku.

Retinoidy na trądzik – jak działają?

Skupmy się na trądziku. Śmiało można nazwać go schorzeniem, z którym toczy walkę niejeden dermatolog. Pomimo, że trądzik kojarzy się nadal z okresem dojrzewania, to coraz więcej osób dorosłych skarży się na jego objawy.  Nie ma uniwersalnego leku na trądzik, a jego leczenie bywa niekiedy długotrwałe. Metody leczenia trądziku pospolitego są różne, jednak ja skupię się na naszych retinoidach, które tu, na tej stronie komputera, odrywają najważniejsza rolę 🙂

Warto stosować retinoidy w walce z trądzikiem przede wszystkim dla tych poniższych punktów:

  • regulują procesy odnowy naskórka, dzięki złuszczaniu warstwy rogowej
  • regenerują komórki w warstwie podstawowej naskórka 
  • przyspieszają gojenie się skóry
  • zwiększają odporność na działanie czynników zewnętrznych (np. promieniowane słoneczne)
  • zmniejszają łojotok oraz stany zapalne skóry

W przypadku niwelowania objawów trądziku w domu jak i w salonie kosmetycznym, należy pamiętać o dostosowaniu kuracji do stanu skóry. Bardzo ważne jest stężenie podawanych substancji aktywnych oraz to jak je aplikować. Często wykorzystuje się retinol, który w towarzystwie kwasu hialuronowego potrafi stworzyć zgrany anty-trądzikowy duet. Kremy z retinolem  to dobry sposób na walkę ze starzeniem się skóry, przy zmniejszającej się z wiekiem produkcji kolagenu. 

Retinoidy: Czas trwania leczenia i indywidualne różnice

Czas trwania leczenia retinoidami może być różny i zależy od wielu czynników, w tym od konkretnego rodzaju retinoidu, schorzenia, które jest leczone, oraz indywidualnej odpowiedzi pacjenta na terapię.

Na przykład, w przypadku leczenia trądziku, lekarz może zalecić stosowanie retinoidów przez kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. W przypadku leczenia trądziku różowatego, czas trwania leczenia może być dłuższy.

W przypadku izotretynoiny (Accutane), która jest stosowana głównie w leczeniu ciężkiego trądziku, typowy cykl leczenia trwa od 4 do 6 miesięcy. Jednak czas trwania leczenia może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i ustalany jest przez lekarza.

Tetinoina na problemy skórne – plusy i minusy stosowania w kosmetykach. 

Wraz z innymi retinoidami, jest pochodną witaminy A. Ma swoje zastosowanie w leczeniu o dużym spektrum działania. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o dwóch sposobach przyjmowania: doustnie oraz miejscowo na skórę. W tym pierwszym przypadku stosuje się ją u pacjentów z nowo rozpoznaną, nawrotową lub oporną na chemioterapię ostrą białaczkę promielocytową. Ten drugi sposób, czyli miejscowy, to najczęściej aplikacja w postaci żelu lub płynu w stanach choroby trądziku, przede wszystkim w objawach nasilonego łojotoku z wieloma miejscami zapalnymi. 

Działania niepożądane przy stosowaniu tretynoiny występują często. Ze względu na skutki uboczne należy pamiętać m.in, że podczas kuracji najlepiej unikać ekspozycji na światło i rozpocząć leczenie najlepiej jesienią lub zimą. Wtedy promieniowanie słoneczne nie jest tak duże, a unikniemy ryzyka uszkodzenia komórek naskórka. Wspomnę (jak i przypomnę!), aby stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną w postaci nakładania kremów  z filtrem minimum 50 SPF, chrońmy naszą wizytówkę jaką jest skóra twarzy!

Oto kilka potencjalnych działań niepożądanych tretynoiny:

  1. Podrażnienie skóry: Tretynoina może powodować zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się skóry oraz uczucie pieczenia. Może być konieczne ograniczenie częstotliwości stosowania lub stosowanie nawilżających kremów.

  2. Zwiększona wrażliwość na słońce: Tretynoina może zwiększać wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV. Zaleca się unikanie długotrwałego narażenia na słońce i stosowanie odpowiedniego filtrowania UV podczas leczenia.

  3. Pogorszenie trądziku na początku leczenia: W niektórych przypadkach tretynoina może spowodować początkowe pogorszenie trądziku, zwanego “efektem pierwotnym”. Może to obejmować pojawienie się nowych wyprysków lub zaostrzenie istniejących. Jednak z czasem skóra zazwyczaj poprawia się.

  4. Swędzenie, pieczenie, uczucie napięcia: Niektórzy pacjenci zgłaszają nieprzyjemne uczucie swędzenia, pieczenia lub napięcia skóry po zastosowaniu tretynoiny.

  5. Zaczerwienienie i złuszczanie się skóry: Tretynoina może prowadzić do zaczerwienienia i złuszczania skóry, szczególnie w początkowym okresie leczenia.

  6. Sucha skóra: W wyniku stosowania tretynoiny może wystąpić suchość skóry, dlatego zaleca się stosowanie nawilżających kremów.

W trzech punktach podkreślę również kiedy tretynoiny nie należy również stosować:

  • w razie nadwrażliwości na substancję czynną
  • u kobiet w ciąży (niektóre badania sugerują, że przy doustnym przyjmowaniu retinoidów następuje ingerencja substancji w płód, co skutkuje pojawieniem się poważnych wad rozwojowych) oraz kobiet karmiących piersią
  • w przypadku wystąpienia ostrych stanów zapalnych oraz podrażnienia skóry 

Po zakończeniu leczenia odnotowuje się wyraźną poprawę kondycji skóry:  spłycenie zmarszczek oraz blizn. Cera po kuracji jest promienna i gładka. Widoczna jest również mniejsza ilość zmian trądzikowych. 

Ale nadal będę głosem rozsądku: retinoidy należy stosować umiejętnie, bacznie obserwując zachowanie naszej skóry. W przypadku skóry wrażliwej, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż tak jak wspomniałam wcześniej – retinoidy na trądzik nie są dla każdego i mają wiele twarzy (nomen omen!).

Pomimo tego, że większość kosmetyków z retinolem jest dostępna bez recepty to zalecam, aby przed rozpoczęciem stosowania najlepiej poradzić się dermatologa. Choć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest małe, to jednak mierząc skalę ogólną – bierzemy pod uwagę, że ów ryzyko istnieje. 




Komentarze

5 odpowiedzi na „Tretinoina a skóra, co warto wiedzieć? Wartościowa wiedza na temat działania i zastosowania”

  1. Itís hard to find well-informed people on this topic, however, you seem like you know what youíre talking about! Thanks

    1. Cieszę się, że się podoba 🙂

  2. Awatar Michal
    Michal

    Bardzo ładnie napisane. 🙂 W jednym nagłówku tylko zjadła Pani autorka literkę “r” ze słowa tretynoina i byłem zmieszany czy chodzi o jakąś inną substancję przez chwilę. Zastanawiam się ostatnio jak bardzo się rozchodzi wchłonięta substancja, mam na myśli czy np smarując czoło substancja dociera do skóry głowy na początku włosów np..

Dodaj komentarz