NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Świecąca Skóra Twarzy – Przyczyny i Sposoby

Świecąca skóra twarzy - przyczyny i sposoby

Gdy skóra twarzy się świeci

Nie ma nic gorszego kiedy oglądasz zdjęcia z wesela, a na pierwszym planie zamiast sukni ślubnej panny młodej jest świecące lico jednego z gości…Znasz to lico? Jeśli tak to koniecznie musimy porozmawiać 🙂 albo chociaż zaświeć przykładem i przeczytaj poniższe dwa słowa na temat świecącej się twarzy.

Świecąca skóra twarzy – przyczyny 

Świecenie się twarzy to problem powszechny. Temat zarezerwowany jest dla osób z cerą tłustą i tak też zostało: skóra tłusta = świecąca twarz. Niesłusznie. Istnieje pare powodów dlaczego skóra się świeci. Te mniej popularne nie są aż tak oczywiste, stąd częsty problem z rozpoznaniem przyczyny tłustej skóry twarzy. 

Głównym winowajcą na samym szczycie listy jest nadmiar sebum. Wytwarzanie sebum przez organizm nie jest niczym złym czy niewłaściwym. Wręcz przeciwnie – to jest naturalny proces nawilżenia i ochrony skóry przez wydzielinę. Sebum stanowi barierę antybakteryjną skóry, ochrania ją, natłuszcza naskórek oraz włosy. Jednak kiedy mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem sebum to robią się schody. Świecący nos, świecące czoło i cała reszta – to nic fajnego, poza tym jest to problem już nie tylko stricte estetyczny, ale i zdrowotny. Do cery z nadmiarem sebum mogą bowiem przyklejać się zanieczyszczenia oraz brud.

Niewłaściwa dieta to kolejna przyczyna przetłuszczającej się skóry twarzy. Rozchodzi się przede wszystkim o niedobory witamin: A, B2 i B6, które regulują wydzielanie sebum oraz wpływają na procesy zapalne. Warto zatem wzbogacić posiłki o te produkty, które nieco podniosą statystyki wyżej wymienionych witamin.

Stres – nieodzowny element naszego życia. Nie w sposób go uniknąć, a jego następstwa dotykają nawet naszej skóry twarzy w postaci zmarszczek oraz przebarwień. Dodatkowo stres wpływa na ilość wydzielania się sebum, co finalnie skutkuje błyszczącą skórą.

Również genetyka ma dużo do powiedzenia w kwestii świecącej skóry twarzy. Niestety zdarza się, że to nie przez stres czy niewłaściwe odżywianie mamy problem z przetłuszczającą się cerą. To „wina” mamy albo babci 🙂

Świecąca skóra twarzy – sposoby

Na całe szczęście nie musimy być skazani na twarzowy błysk 24 godziny na dobę. Istnieją sposoby na przetłuszczającą się twarz. Stosując je wszystkie możemy liczyć na znaczącą poprawę, ale jeśli zapamiętamy chociaż część z nich to z pewnością kondycja skóry twarzy będzie inna, lepsza.

  1. Złuszczanie to nic innego jak potocznie nazywany peeling. Domniemam, że większość z czytających ten tekst, miała do czynienia z różnymi peelingami, również z enzymatyczny, który w przypadku skóry świecącej będzie najbardziej odpowiednim. 
  2. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Błyszcząca skóra twarzy jest wymagająca i bardzo trudno zafundować sobie odwrotny efekt od zamierzonego. Warto stosować maski, jednak nie wszystkie. Maska z glinki jest bardzo dobrym pomysłem, ale jej stosowanie należy ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu, w przeciwnym razie może zaszkodzić cerze i doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych. Bezpieczniejsze są maski zawierające witaminy E i A, oraz te z grupy B. Domowym sposobem na maskę w przypadku świecącej twarzy może być maska z bananów. 
  3. Nawilżenie – wymieniane jako jeden z najczęstszych sposobów na problemy dotyczące różnych sfer: zdrowia, dobrego samopoczucia czy pięknej cery. Nawadnianie to podstaw, ale również wybór kremów, które wiążą wodę na poziomie głębszych warstw skóry. 
  4. Kosmetyki to nie tylko znana marka. To przede wszystkim dobrze dobrane produkty do cery. Przy błyszczącym licu skupmy się na kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej – przykładem mogą być pudry nie zatykających pory oraz lekkie podkłady mineralne. Na rynku są również produkty zawierające witaminy, o których wspomniałam wyżej: E i A. Ich obecność znacząco ułatwia nam późniejszą pielęgnację i wieczorny demakijaż. 

Nie wszystko złoto co się świeci! 🙂  Twarz raczej świecić się nie powinna, a ze złotem ma niewiele wspólnego 🙂 Jestem zdania, że świadomy wybór kosmetyków oraz uwaga, poświęcona temu co jemy lub jaki tryb życia prowadzimy, może bardzo poprawić kondycję ciała i skóry. Tłusta skóra twarzy to nie jest koniec świata, są na nią sposoby. Lepiej przecież zamiast świecącej twarzy zaobserwować błysk w oku 🙂