NOWOŚĆ! KURS MASAŻU KOBIDO

Rozstępy – czym są i czy można się ich pozbyć?

Rozstępy - czym są i czy można się ich pozbyć

Rozstępy – czym są i czy można się ich pozbyć?

Wiem, sam tytuł tego wpisu powoduje ciarki na plecach. Jednak postanowiłam, że przedstawię temat rozstępów jako coś całkiem naturalnego i normalnego. Kochane kobiety – jest nas dużo, a dokładniej – jest nas dużo z rozstępami! Dlaczego pomarańczowa skórka jest traktowana jak coś nieestetycznego, skoro w świecie #bodypositive jest dla niej miejsce? Z tą teorią spiskową rozprawię się poniżej, szukając jednocześnie sposobów na pozbycie się rozstępów jak i metod na ich akceptację. Zapraszam ja – Agata z rozstępami. 🙂

Co to są rozstępy?

Temat przedstawię w dwojaki sposób:

  1. Dla laika – rozstępy to nieestetyczne, poprzeczne pręgi na skórze ciała.  Szczególnie lubią pojawiać się w okolicy ud, piersi, brzuchu i pośladkach.
  2. Z punktu widzenia medycznego – rozstępy to wynik wolniejszej produkcji kolagenu przez organizm ludzki, w odniesieniu do szybszego procesu rozciągania się skóry. Pękające włókna, które są skutkiem – umówmy się – słabej współpracy na linii: skóra – elastyna, przyczyniają się do słabszej kondycji skóry.  

Nie wiem jaki procent kobiet i mężczyzn patrzy na rozstępy przez pryzmat tłumaczenia medycznego, jednak jestem bliżej zdania, że prędzej przemawia do nas podejście „życiowe”. Rozstępy to problem estetyczny. Nie zagrażają zdrowiu i życiu, jednak dość mocno wpływają na samoocenę. Czy można zmniejszyć widoczność tych malunków na ciele czy może łatwiej się z nimi zaprzyjaźnić?

Jakie są przyczyny pojawienia się rozstępów?

O przyczynach napisałam częściowo wyżej, ale postaram się nieco zagłębić temat. 

Temat kręci się wokół włókien kolagenowych. To one odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry na całym ciele. W przypadku rozstępów szczególnie poruszany jest temat rozciągania skóry, a ten proces dotyczy różnych momentów w życiu człowieka. Główne przyczyny powstawania rozstępów to w sumie życiowe etapy, naturalne i biologiczne:

  1. Po znaczącej utracie masy ciała. 
  2. Podczas przyrostu masy ciała.
  3. Szybki przyrost masy mięśniowej.
  4. W czasie okresu dojrzewania.
  5. U kobiet w ciąży. 

Jest wielce prawdopodobne, że prędzej czy później rozstępy pojawią się u każdego z nas. Nasze ciało dojrzewa, ma wzloty i upadki, jest czasami bardziej lub mniej odporne na czynniki zewnętrzne. Jednak profilaktyka jest równie ważna, co najskuteczniejsze metody usuwania rozstępów. O tym nieco więcej, (ale nadal nie za dużo :), piszę poniżej.

Jak leczyć i zapobiegać rozstępom? Domowe sposoby.

Rozpocznę od tych mniej leniwych – czyli od osób stawiających na aktywność fizyczną. Każdy przyrost masy ciała, w tym mięśni, to proces rozciągania się skóry. Jeśli zastosujecie odpowiednie masaże, balsamy i olejki, to istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się rozstępów. Preparaty ujędrniające poprawią ukrwienie i wpłyną na wchłanianie się składników aktywnych. 

W przypadku kobiet w okresie ciąży mówimy o działaniach, które pomogą zapobiec pojawianiu się rozstępów. Gdy płód rośnie, brzuch razem z nim. W ciąży przyszłe mamy narażone są na stres, za co odpowiedzialny jest kortyzol. Zaburza on pracę fibroblastów, komórek tkanki łącznej,  a wszystko to osłabia włókna kolagenowe. W walce z rozstępami pomoże z pewnością nawilżanie skóry, jej natłuszczanie za pomocą naturalnych olejów. Z pewnością po porodzie większość kobiet doceni fakt dbania o swoją skórę w ten sposób, znacząco ułatwi to utrzymać rozciągniętą już skórę w dobrej kondycji. 

Przy niedojrzałych rozstępach, które dopiero się pojawiają, warto zareagować od razu. Dobrze jest złuszczać nadmiar suchego naskórka, poprzez peeling, a następnie nawilżać skórę olejami. Peeling wraz z masażem może zdziałać cuda, a to za sprawą poprawy krążenia krwi i limfy. Zastosowane następnie oleje lub kremy dostaną się w głąb skóry. Pamiętajmy jednak, żeby stosować preparaty, zawierające w swoim składzie tylko naturalne składniki, bez niepotrzebnych domieszek. Jeśli znajdzie się w nich dodatkowo witamina E, to mamy gwarant, że po takich zabiegach skóra staje się napięta.

Sposobów na rozstępów jest wiele. Co do większości z nich jestem pewna – masaże, natłuszczanie i nawilżanie z pewnością pomogą skórze być bardziej rozciągliwą i wpłyną na widoczność rozstępów. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bliznami, których będzie trudno się pozbyć, wymaga to zatem czasu i cierpliwości. 

Jak pozbyć się rozstępów w gabinetach kosmetycznych?

Domowe sposoby to jedno, jednak jeśli żaden z nich nie pomógł pozbyć się rozstępów na udach czy brzuchu, na pomoc wychodzi nam kosmetologia. Zabiegi na rozstępy to inwestycja, która powinna się opłacić. Warto zatem zacząć kurację po konsultacji z lekarzem prowadzącym ewentualnie rozpoczęty proces usuwania blizn.  

W czasie ciąży mamy nieco ograniczone pole do manewru, z uwagi na bezpieczeństwo swoje jak i malucha. Dopiero po okresie ciąży możemy działać na wielu frontach – w tym i  przy pomocy specjalistów, którzy przyczynią się swoją wiedzą i doświadczeniem do redukcji rozstępów na ciele. Dermabrazja czy mezoterapia to jedne z tych zabiegów, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych. Przy większych pręgach stosuje się cięższe metody – laser lub peeling chemiczny z kwasem glikolowym. 

Likwidacja rozstępów to długi proces. Wart przysłowiowej świeczki, jednak dość wymagający. Często stosuje się również terapie łączone, co potęguje skuteczność zainwestowanego czasu i bądź co bądź – pieniędzy. 

Rozstępy pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy się tego nie spodziewamy. Regularny tryb życia może niekiedy zmylić, a nasza skóra nie śpi. Wręcz przeciwnie – skrupulatnie notuje wszystkie wybryki. Aby mieć jędrną pupę, trzeba ćwiczyć, a żeby mieć gładką skórę należy pamiętać, że skóra właściwa potrzebuje kolagenu i elastyny. Proste? 🙂

Pamiętajmy – rozstępy to blizny, a blizny to doświadczenia. Może zatem warto po wielu staraniach o nieskazitelną skórę przemyśleć, czy aby słusznie wstydzimy się naszych doświadczeń..?