Twój koszyk jest obecnie pusty!
Joga twarzy? Zapoznajmy się!
Joga Twarzy to naturalny sposób na młodszy i zdrowszy wygląd w każdym wieku z dodatkiem dobrego samopoczucia i odprężenia. Jest to połączenie ćwiczeń i masaży twarzy, a także akupresury i relaksacji.
Wstęp do Jogi Twarzy
Zastanawiałaś się kiedyś w jaki sposób naturalnie poprawić swój wygląd i natknęłaś się na termin Joga Twarzy? Spotkaj się z nami na Warsztatach Pięknych Twarzy
Ćwiczenia
Na twarzy i szyi mamy ponad 80 mięśni, które stanowią rusztowanie dla skóry. Jeśli mięśnie są w dobrej formie, skóra przylegająca do nich jest gładka, jędrna i bez zmarszczek.
Naturalne produkty do Jogi Twarzy
Sprawdź najlepsze produkty do Jogi Twarzy: naturalne olejki, mgiełki, masażery, taśmy do kinesiotapingu, plastry przeciwzmarszczkowe i wiele innych.
Spis treści:
Na czym polega joga twarzy?
Wiele technik Jogi Twarzy zakorzenione jest we wschodnich filozofiach i praktykach stosowanych od tysięcy lat w Indiach, Chinach i Japonii. Praktyki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, wielokrotnie udowadniając, że są pomocne nie tylko w aspektach urody, ale również zdrowia.
Współczesna Joga Twarzy to połączenie tradycyjnych metod odmładzania ze współczesnymi, opartymi na nowoczesnych badaniach i technikach, które dotyczą nauki o twarzy, szyi i dekolcie, ich fizjologii i sposobach leczenia.
Na twarzy znajduje się ponad 80 mięśni w tym 42 mięśnie mimiczne, które z taką samą intensywnością jak mięśnie reszty ciała należy ćwiczyć, wzmacniać, utrzymywać w dobrej formie. Ponadto mięśnie te stanowią fenomen, ponieważ jako jedyne mają swoje przyczepy również w skórze. Tym samym, kiedy mięsień kurczy się, wiotczeje, marszczy – ciągnie za sobą skórę, powodując tworzenie się zmarszczek, linii i bruzd.
Joga twarzy – efekty
Mięśnie twarzy i szyi, tak jak mięśnie reszty ciała potrzebują regularnych ćwiczeń, aby zachować jędrność i dobry tonus. Silniejsze mięśnie unoszą twarz ku górze, kształtują piękny owal, ale i skóra, która przylega do mięśni staje się jędrniejsza i bardziej napięta. Mięśnie twarzy są znacznie mniejsze niż mięśnie reszty ciała, dlatego dużo mniej czasu zajmuje ich wzmocnienie.
Co daje joga twarzy? Oto korzyści, które można uzyskać:
- redukcja zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych, chomików, drugiego podbródka, linii na twarzy, szyi i dekolcie;
- poprawa jędrności, napięcia i kolorytu skóry;
- lifting twarzy i szyi;
- poprawa krążenia krwi i przepływu limfy;
- usunięcie toksyn – piękna, zdrowa, czysta cera;
- zmniejszenie cieni i obrzęków pod oczami;
- joga twarzy pobudza syntezę kolagenu i elastyny, czyli naturalnych „wypełniaczy”, co oznacza zdrowszą i jędrniejszą skórę;
- zwiększa przepływ subtelnej energii lub prany na twarzy, co prowadzi do zmniejszenia napięć, polepszenia krążenia krwi i przywrócenia skórze zdrowego blasku;
- świadomość mimiki i niekorzystnych gestów twarzy, np. marszczenie, mrużenie, grymasy, dzięki czemu twarz nabiera bardziej otwartego i młodzieńczego wyglądu;
- relaks i dobre samopoczucie – co dzieje się wewnątrz ciała, promieniuje na zewnątrz.
Joga twarzy, jakie efekty przed i po?
Badania nad efektywnością
Jedno z najnowszych i najbardziej znaczących badań nad jogą twarzy zostało przeprowadzone w styczniu 2018r. przez Northwestern University w USA. Badania trwały 20 tygodni, podczas których uczestnicy wykonywali codziennie jogę twarzy przez 30 min. Badania były oceniane przez zespół dermatologów i lekarzy. Wyniki badań były spektakularne – wygląd zewnętrzny uczestników wykonujących systematycznie jogę twarzy obniżył się o 3 lata.
Autor badań dr Murad Alam, wiceprezes i profesor dermatologii w Northwestern University Feiberg School of Medicine i dermatology Northwestern Medicine powiedział:
“Teraz istnieją dowody na to, że joga twarzy działa i może poprawić jej wygląd, a niektóre ćwiczenia mogą zmniejszyć oznaki starzenia się. Joga twarzy wzmacniają mięśnie twarzy, dzięki czemu twarz staje się jędrniejsza oraz bardziej stonowana i ukształtowana, po prostu młodsza.”
Murad Alam
Kolejne z ciekawych badań zostało przeprowadzone przez Danielle Collins wraz BBC. Danielle nauczyła pewnego lekarza w jaki sposób wykonywać jogę twarzy (zarówno ćwiczenia, jak i masaże) 30 min. dziennie przez kolejne 20 tygodni. Tymczasem jego brat bliźniak, również lekarz, przeszedł zabieg „wampirzego liftingu” przy pomocy igieł. Jednorazowy zabieg kosztował 1000 funtów.
Skóra obu braci została przeanalizowana przy pomocy zaawansowanej technologii, ukazując stan „przed” i efekty „po”. Wykazano, ze skóra bliźniaka, który wykonał „wampirzy lifting” wyglądała o 2 lata starzej od stanu wyjściowego, natomiast lekarz, który wykonywał codziennie jogę twarzy wyglądał młodziej o 1 rok.
Joga twarzy w każdym wieku
Joga Twarzy może być stosowana jako środek zapobiegawczy w każdym wieku, już od 18 roku życia. Im wcześniej, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się wczesnych oznak starzenia i napięć widocznych na twarzy. Oprócz praktykowania jogi twarzy w sensie estetycznym, ważny jest też aspekt odnowy biologicznej, która jest ważna nie tylko dla młodej twarzy, ale i dla ciała i umysłu.
Joga twarzy po 40, 50, 60, 70… roku życia
Nigdy nie jest za późno, aby wzmocnić mięśnie twarzy i szyi, poprawić koloryt skóry lub poprawić krążenie krwi. Nigdy nie jest za późno na zmniejszenie stresu i napięć twarzy, poprawienie drenażu limfatycznego lub poprawy stanu zdrowia. Joga twarzy odpręży umysł, poprawi zdrowie, zrelaksuje ciało, poprawi samopoczucie, a efekty systematycznej praktyki jogi twarzy pojawią się szybciej niż później.
Najpopularniejsze ćwiczenia
Bruzda nosowo-wargowa
Bruzdy nosowo-wargowe, nazywane czasem „liniami” śmiechu, ponieważ biegną wzdłuż obydwu stron ust. Krótkie linie biegnące po obu stronach nosa zaczynają pojawiać się już między 20-30 rokiem życia, zwłaszcza podczas uśmiechania się. Z wiekiem mięśnie policzków zaczynają opadać, czasem jest to spowodowane nadmierną ilością tłuszczu i skóry na policzkach. Bruzda nosowo-wargowa staje się wówczas głębsza, dłuższa, aż w ostateczności dosięga ust.
Ćwiczenie „duże O” – należy szeroko otworzyć usta do literki O, zawinąć wargi za zęby
– czas – 10 sek.
– powtórzenia – 3
– liczba serii – 3
*jeśli chcesz zintensyfikować ćwiczenie i popracować jednoczenie nad wzmocnieniem dolnej powieki, podczas wykonywania “dużego O” skieruj wzrok ku górze.
Masaż bruzdek od wewnątrz – należy wymasować wewnętrzną stronę jamy ustnej wzdłuż bruzdek góra-dół.
Każda strona 10 x.
ćwiczenie powtórzyć minimum 3 x
– czas – 10 sek.
– powtórzenia – 10
– liczba serii – 3
- Wskazówka: nie śpiesz się. Wykonuj ćwiczenie powoli i precyzyjnie.
Chomiki
Stres i zaciskanie szczęki, żuchwy powoduje również kurczenie się mięśni obniżających kąciki ust, co także sprzyja pojawianiu się „chomików”. Mięśnie te należy rozluźniać, nigdy nie wzmacniać.
Kolejną kwestią, dość problematyczną, są migrujące poduszeczki tłuszczowe. Z wiekiem nie tylko się kurczą, przez co nasze buzie stają się szczuplejsze, ale również, pod wpływem grawitacji wędrują w dół wypełniając obszar twarzy przy żuchwie i zarysowując „chomiki”.
Dlatego tak ważne jest wzmacnianie mięśni, szczególnie jarzmowych, które jak wstęgi utrzymują policzki w górze i pięknie zarysowują owal. Z kolei dolną część twarzy, w tym mięśnie obniżające kąciki ust należy rozluźniać poprzez różnego rodzaju masaże.
– Ćwiczenie: balonik-rybka
Naprzemienne nadymanie i wciąganie policzków – minimum 20x. Jeśli podczas wykonywania ćwiczenia pojawiają się linie/marszczenia wokół ust, należy przyłożyć do ust dłonie i lekko przycisnąć. Ćwiczenie powtórzyć minimum 3 x
Lwia zmarszczka
Lwia zmarszczka powstaje w wyniku częstego marszczenia czoła. Szczególnie dotyczy osób – kobiet i mężczyzn – o ekspresyjnej mimice oraz tych, którzy często się denerwują i są spięci. Osoby, które żyją w dużym stresie i napięciu wcześniej mogą nabawić się lwiej zmarszczki, ponieważ często napinają mięsień marszczący brwi (musculus corrugator supercilii), ściągając go do siebie.
Na powstawanie lwiej zmarszczki może mieć także wpływ sposób spania. Poprzez spanie na boku, czasem samym ułożeniem głowy na poduszce tworzą się zagniecenia między brwiami. Pomocne wówczas będą plastry przeciwzmarszczkowe. Mięśnia znajdującego się pomiędzy brwiami absolutnie nie należy wzmacniać, ponieważ swą strukturą przypomina wachlarz. Wzmacnianie mięśnia spowoduje wręcz zgniecenie wspomnianego wachlarza, co skutkuje powstaniem lub pogłębieniem istniejącej już lwiej zmarszczki.
Masaż lwiej zmarszczki
Poduszkę dłoni należy ułożyć między brwiami, palce umieścić na głowie. Przycisnąć poduszki dłoni do lwiej zmarszczki, następnie unieść „odpuścić”. Podczas nacisku krew odpływa z mięśnia, a przy „odpuszczeniu” napływa, tym samym odżywiając go i odprężając.
– powtórzenia – 10
– liczba serii – 3
Podbródek
Oznaki starzenia na szyi pojawiają się najwcześniej. Wynika to ze złego odżywiania, zbyt wolnego krążenia krwi, słabnięcia mięśni, oddziaływania siły grawitacji, a także sposobu poruszania się i złych nawyków (garbienie się). Wszystko to razem wpływa na pojawienie się drugiego podbródka.
Ćwiczenie „Koparka”
Głowa uniesiona, szyja wydłużona, broda lekko wysunięta do przodu. Dolne szczęki wykonują powolny, precyzyjny ruch dół-przód-góra, jakby nabieranie ziemi łychą koparki.
– powtórzenia – 10
– liczba serii – 3
Opadająca powieka
Za wygląd oczu odpowiadają nie tylko mięśnie okrężne wokół oczu, ale również cała grupa mięśni czoła, a nawet szyi. Niestety okolice oka najszybciej zdradzają upływający nam czas i nie chodzi tu tylko o skórę, której z czasem stan się pogarsza, ale przede wszystkim o mięśnie, które są niejako rusztowaniem dla skóry. Jeśli rusztowanie jest w złym stanie, skóra nie jest w stanie utrzymać się w dobrej kondycji.
Ćwiczenie na opadającą powiekę.
Poduszki dłoni należy umieścić tuż pod linią brwi, po zewnętrznej stronie. Lekko unieść brwi, w tym samym momencie zacząć mocno mrużyć powieki (nie zamykać ich).
– czas – 10 sek.
– powtórzenia -3
– liczba serii – 3
- Aby zintensyfikować ćwiczenie, kieruj wzrok ku dołowi.
Opadające kąciki ust
Jeśli chodzi o grupę mięśni znajdujących się pod dolną linią warg, należy te partie rozluźniać, ponieważ z wiekiem, pod wpływem stresu, zaciskania warg, zaciskania żuchwy mięśnie te kurczą się, ciągnąc za sobą kąciki ust, a także powodując powstawanie tzw. Chomików. Mięśnie te należy rozluźniać i masować.
Masaż mięśni obniżaczy warg
Kciuk i palec wskazujący chwytają od wewnętrznej i zewnętrznej strony mięsień znajdujący się poniżej dolnej wargi. Skóra powinna być wcześniej naoliwiona/natłuszczona. Wykonywać posuwisty ruch od dołu ku górze, głęboko rozluźniając przykurczony mięsień.
Gest należy wykonać minimum 10 x na każdą stronę.
– powtórzenia -10 x na każdą stronę
– liczba serii – 3
Joga Twarzy na YouTube
Na kanale YouTube można znaleźć szeroki wachlarz propozycji ćwiczeń i masaży jogi twarzy. Zalecam korzystanie z porad certyfikowanych nauczycieli jogi twarzy, którzy posiadają głęboką wiedzę praktyczną i anatomiczną w tym zakresie i w prawidłowy sposób pokierują zwolenników naturalnego odmładzania ku lepszym zmianom i pięknym efektom.
Na kanale YouTube – VizagoJoga można znaleźć szereg ćwiczeń na każdą partię twarzy, szyi i dekoltu, masaże liftingujące, konturujące, odprężające. Masaże z różnych stron świata. Przy użyciu masażerów lub dłoni. Pokazuję i wyjaśniam techniki wykonywania masaży różnymi masażerami, a także pokazuję w jaki sposób można wesprzeć Jogę twarzy przy pomocy plastrów przeciwzmarszkowych, taśm do tejpingu twarzy i szyi, a także w jaki sposób dostarczać suplementów „piękna” organizmowi.
Kliknij w link poniżej i ćwicz razem ze mną:
Joga Twarzy – bruzda nosowo-wargowa
Joga Twarzy – marionetki:
Joga Twarzy – Mięśnie obniżacze kącików ust
Joga twarzy –Chomiki
Joga Twarzy – Masaż Gua Sha
Joga twarzy – codzienna pielęgnacja
Masaż liftingująco-konturujący twarz i szyję
Plastry przeciwzmarszczkowe
Joga twarzy – szyja i podbródek
Joga Twarzy – opinie
Czy joga twarzy działa?
Efekty systematycznej pracy z jogą twarzy pojawiają się w różnym czasie i zależne są od indywidualnych predyspozycji danej osoby oraz „stanu wyjściowego” mięśni i skóry. W większości przypadków pierwsze efekty są zauważalne dość szybko – mniejsze napięcia na twarzy, wzmocnione mięśnie (jak po dobrym treningu ciała), skóra odzyskuje blask i staje się zaróżowiona dzięki lepszemu krążeniu krwi. Każda osoba ma inną twarz, typ skóry, wiek i styl życia, a więc moment spostrzerzenia pierwszych zmian różni się w zależności od osoby. Z reguły większa poprawa stanu twarzy i szyi widoczna jest już po 2 tygodniach systematycznej praktyki.
Po 2-4 miesiącach zmniejszają się drobne zmarszczki, twarz wygląda na zrelaksowaną (znikają napięcia), osoby wyglądają na zdrowsze i bardziej energiczne. W ciągu 6-9 miesięcy większość osób zgłasza, że wyglądają i czują się o wiele lat młodziej. Aby osiągnąć upragnione efekty należy ćwiczyć i masować twarzy i szyję regularnie każdego dnia. To systematyczność odgrywa największą rolę w uzyskaniu gładszej, jędrniejszej i zdrowszej twarzy, szyi i dekoltu.