NOWOŚĆ! ZOSTAŃ INSTRUKTOREM JOGI TWARZY – kurs online

Jak Pozbyć się Zaskórników na Twarzy?

Jak pozbyć się zaskórników na twarzy

W tym wpisie będziemy łączyć kropki…i nie rozchodzi się tu o ćwiczenia dla przedszkolaków, polegające na prowadzeniu linii od liczby do liczby. Wspomniane kropki to zaskórniki, stanowiące niechlubne sygnały, że coś się dzieje z cerą. Jednak czy warto wszczynać alarm o jakieś małe punkty na twarzy?

Co to są zaskórniki/wągry? Podział na zamknięte i otwarte

Zaskórniki na twarzy to problem wielu osób. Szczególnie lubią się pojawić na cerze tłustej i mieszanej, gdzie produkcja sebum jest większa, aniżeli u osób z cerą suchą. Popularne wągry (inna, potoczna nazwa zaskórników) powstają w sytuacjach, kiedy zatykają się pory. Czym się zatykają? Produkcja sebum oraz łoju to rzecz naturalna, jednak może dojść do nadprodukcji i wtedy zaczynają się schody…a bardziej wspomniane – zatkane pory. Gdy dochodzi do tego zła pielęgnacja i niedokładne oczyszczanie, to mamy idealną sytuacja dla powstawania zaskórników.

Strefa “T” to obszar szczególnie lubiany przez zaskórniki, czyli czoło, nos oraz broda. Jednak wągry pojawiają się często też na plecach oraz dekolcie. 

Dermatolodzy określili dwa rodzaje wągrowych problemów: zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte. Te pierwsze mają kolor biały, często nazywane są “kaszką”. Te drugie – dla odmiany – czarne, który przypominają małe kropki, najczęściej widoczne na nosie i brodzie.

Niezależnie od nazwy każdego z nich zgodzimy się chyba wszyscy, że wągry to problem estetyczny. Skóra twarzy w przypadku pojawiających się zaskórników wydaje się zaniedbana, zmęczona i bądź co bądź – brzydka. 

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Możemy działać prewencyjnie. 

Dzięki przestrzeganiu kilku ważnych zasad jesteśmy w stanie zawalczyć o idealną twarz bez zaskórników. Przede wszystkim rozchodzi się o dobre oczyszczanie. Jest to kluczowe w przypadku produkcji sebum oraz codziennego narażenia skóry na kontakt z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Łój i sebum w nadmiernej ilości mogą zaszkodzić cerze, tworząc idealne środowisko dla namnażających się bakterii. 

Co zatem robić, aby nie dać pola do manewru okropnym wągrom? 

Przede wszystkim – OCZYSZCZANIE. Ważne, aby skórę twarzy oczyszczać dwa razy dziennie: rano po nocnej regeneracji i wytworzonym sebum oraz wieczorem po całym dniu kontaktu z zanieczyszczeniami. 

Dobra pielęgnacja to parę etapów. Oprócz wspomnianego wyżej oczyszczania ważne jest nawilżanie skóry. Nic tak nie napoi skóry twarzy jak właściwy i dobrze dobrany do typu cery krem nawilżający + 2l wody pitej codziennie. 

Kolejna sprawa to…dieta! Tak, tak…niestety – nasz organizm odczuwa na jakim paliwie funkcjonuje, a paliwo to powinno być najlepszej jakości. W przypadku wągrów są produkty, które zwiększają ryzyko produkcji łojotoku i zatykania porów. Do tej grupy należą: czekolada (:( ), orzechy i tłuste potrawy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zróżnicowaną dietę w witaminy i minerały.

Wiem, wiem – najbardziej zapamiętaliście tę czekoladę ;/

Jak usuwać zaskórniki?

Każdy, kto ma problem z nieestetycznymi kropkami na nosie, brodzie i czole zadaje sobie pytanie: „jak pozbyć się zaskórników?”

Mechaniczne oczyszczanie twarzy z wągrów to ostateczność. Lepiej to też robić u kosmetyczki niż traktować to jako domowe sposoby na wągry. Działając w pojedynkę możemy zwiększyć stan zapalny, a to prowadzi już do trudno gojących się ran. 

Wiele wspólnego z pomysłem na usunięcie wągrów ma akapit wyżej – czyli działania prewencyjne. Wraz ze wzbogaceniem diety o produkty pełnowartościowe czy ograniczenie czekolady nieco wyhamuje produkcję łoju.

Ważne jest regularne odblokowywanie porów, a ścieranie wierzchniej warstwy naskórka w tym pomoże. Dobry peeling jest na wagę złota, jednak z tą metodą należy uważać, aby sytuacji nie pogorszyć. Po peelingu istotne jest nawilżenie – po startym naskórku cera wymaga napojenia, jest mocno przesuszona. 

Apteka to dobre miejsce. Ogólnie (:)) i konkretnie w przypadku walki z zaskórnikami. Dobry preparat o działaniu antybakteryjnym, zawierający np. kwas salicylowy z pewnością pomoże. 

Istnieją sposoby na wągry. Jeśli jednak sprawa się powtarza, co więcej – powtarza z większym natężeniem, to należy zasięgnąć rady dermatologa. Może on tak pokierować leczeniem, że pozbędziecie się wągrów na zawsze. 

Znacie mnie już i wiecie, że jestem za działaniami uprzedzającymi problemy 🙂 Zalecam zatem skupić się na poprawnej pielęgnacji. Obserwujcie swoją twarz i traktujcie ją jak żywy organizm, który musi pić, oddychać i…wyglądać dobrze 🙂