NOWOŚĆ! ZOSTAŃ INSTRUKTOREM JOGI TWARZY – kurs online

Przebarwienia na twarzy – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia jak z nimi walczyc

Pragnę Was poinformować, że Oscara za rolę główną w tematyce “przebarwienia” otrzymuje melanina! Występuje przede wszystkim w jednym filmie pt “Jak chronić DNA komórek naskórka przed słońcem?” Rola jest jedna, nawet kluczowa. Czasami jednak nadmiar melaniny może nam zaburzyć wyobrażenie o jednolitej cerze, bez plam i piegów. Czy życie z nadgorliwą melaniną jest trudne? Wcale nie, mam na nią sposoby. 🙂

Jak są przyczyny przebarwień na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to nic złego pod warunkiem, że mamy je pod kontrolą…albo inaczej – jeśli mamy pod kontrolą przyczyny ich powstawania. 

Źródeł problemu jest sporo. Jedne plamy pojawiają się z wiekiem (plamy starcze), inne ukazują się, gdy tylko słońce zaświeci nieco mocniej. Promieniowanie UV pobudza komórki barwnikowe do produkcji melaniny, a jej miejscowe i nieprawidłowe gromadzenie się daje o sobie znać także kobietom w ciąży (zmiany hormonalne). 

Również problemy ze zdrowiem (choroba tarczycy, nadnerczy czy jajników) mogą być widoczne na twarzy. Zdradzą je przebarwienia w różnych postaciach. To samo dotyczy przebarwień po trądziku, pozostające ciemniejsze plamy na skórze po pryszczach mogą towarzyszyć jeszcze przez wiele lat.

Mechaniczne urazy są bezpośrednią przyczyną powstawania przebarwień. Brązowe plamy na skórze pojawiają się na skutek oparzenia lub rozdrapania ran. Dlatego też warto poczekać aż rana się zagoi, cierpliwość popłaca 🙂

Rodzaje przebarwień na twarzy

Różne źródła, a jeden problem. Tak naprawdę ustalając przyczynę powstawania przebarwień, możemy określić jego rodzaj. Idąc dalej – możemy zadziałać w odniesieniu do konkretnego problemu. Rodzajów przebarwień jest parę, wszystkie obniżają samoocenę w różnym stopniu. Wszystkie mogą denerwować. Wszystkie też mogą zostać przez nas zaakceptowane. Uważam, że jest to kwestia odpowiedniego podejścia 🙂

Przebarwienia skórne w ciąży (inaczej Melasama, ostuda) spędzają sen z powiek wielu kobietom. Ciemne plamy na skórze mogą mieć brązowy lub szary kolor, często o nieregularnych kształtach. Występują najczęściej na czole, policzkach i podbródku. Przyczyną powstawania plam na twarzy w ciąży to przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po zapłodnieniu.

PIEGI. Uwielbiam piegi. Są dla mnie jak biżuteria, dodają charakteru i szczególnego wyrazu. Oczywiście mogę być w moich przekonaniach odosobniona, aczkolwiek będę się ich trzymała 🙂 Najchętniej nie pisałabym nic na temat “jak pozbyć się piegów”, ale wiem, że dla wielu (szczególnie tych o jasnej karnacji) temat czasami bywa uciążliwy. Piegi to kwestia genetyki, pojawiają się głównie na odsłoniętej skórze twarzy, karku, dekoltu lub ramion. Połączmy kropki – warto traktować temat w kategorii ”problemu”? 🙂

Kolejny rodzaj przebarwień godny uwagi to przebarwienia wtórne. Jest to odpowiedź skóry twarzy na czynniki zewnętrzne (fototoksyczne). To wspomniane ślady pozapalne po okresie dojrzewania – czyli trądziku. 

Ostatni rodzaj przebarwień, które są przypomnieniem o upływającym czasie to plamy soczewicowate (starcze). Przebarwienia te możemy traktować jako rachunek sumienia za dotychczasowe nadmierne ekspozycje na słońce. Występują najczęściej na skroniach oraz dłoniach i dają ostrzegawcze światło stanowiące alarm – uwaga, Twoja skóra zaczyna się starzeć…

Znamy już przyczyny i rodzaje przebarwień. Czas na to, co pozwoli nam o nich zapomnieć – sposoby ich usuwania 🙂

Przebarwienia na twarzy – jak je usunąć?

Jak pozbyć się przebarwień na skórze? Wszystko zależy od paru czynników – czy chcemy się ruszać z domu? Czy budżet na usunięcie przebarwień jest wysoki oraz czy zależy nam na efekcie “tu i teraz, nie dalej” 🙂

Zabiegi na przebarwienia to wachlarz możliwości. W gabinecie możemy wykonać laseroterapię, peeling chemiczny lub krioterapię. Pierwszy z nich to nic innego jak pobudzenie odnowy kolagenu oraz rozjaśnienie skóry. Laser daje szybki i trwały efekt, jest niemal bezbolesny, a dodatkowo mówi się o “skutkach ubocznych” takich jak ujędrnienie i odmłodzenie skóry. 🙂 Do laseru zalecam podchodzić jednak ostrożnie. Coraz więcej słyszy się o poważnych skutkach ubocznych stosowania laseru, zatem zalecam w pierwszej kolejności konsultacje z lekarzem prowadzącym.

Peeling na przebarwienia również daje efekty, jednak skóra po nim wymaga regeneracji, często jest silnie zaczerwieniona, nie polecam zabiegu robić przed wielkim wyjściem 🙂

Krioterapia zaś to działanie na komórki barwnikowe bardzo niską temperaturą.

No dobrze, wydaliśmy już fortunę na zabiegi w gabinecie. Nie byłabym sobą, gdybym nie przedstawiła innych, mniej inwazyjnych i domowych (!) sposobów na nasze kłopoty. 

Nie podam receptury na krem na przebarwienia, choć wiem, że istnieje wiele skutecznych na rynku. Mają one taki skład, który pozwoli poradzić sobie z drobnymi przebarwieniami na twarzy.

Innym sposobem na niewielkie ciemniejsze plamki na skórze to sok z cytryny, jednak zaznaczę raz jeszcze – stosowany na małe plamki na twarzy. Zawarta w soku witamina C rozjaśnia przebarwienia. Wszystkie preparaty z witaminą C będą odpowiednie dla cery z przebarwieniami.

Ostatnio dość powszechne staje się też stosowanie kwasu azeilanowego, który zdaniem wielu dermatologów ma działanie nie tylko rozjaśniające, ale i przeciwtrądzikowe.

Podsumujmy – przebarwienia może mieć kameleon, nie zwróciłby szczególnie na nie uwagi 🙂 Człowiek jednak wolałby cerę jednolitą, bez plam pigmentacyjnych. Warto jednak wspomnieć o tym, że regularna odpowiednia pielęgnacja skóry może opóźnić powstawanie przebarwień. Szczególną rolę odgrywa nawilżenie skóry. Nie ma jednej metody, która skutecznie poradzi sobie raz na zawsze z problemem. Leczenie przebarwień to proces często długotrwały, jednak możemy sobie pomóc już u podstaw – krem z filtrem i mniej dialogów ze słońcem “sam na sam” 🙂