NOWOŚĆ! ZOSTAŃ INSTRUKTOREM JOGI TWARZY – kurs online

Pobudka, Czyli Sposoby na Zmęczone oczy

joga twarzy - skuteczne metody przeciwko zmarszczkom i utracie jędrności skóry

Jeśli oczy są zwierciadłem duszy, to często w życiu musimy się mieć na baczności. Niestety, ale te same oczy to tylko i aż mechanizm, który potrzebuje naoliwienia. Ciągłe podglądanie w ekrany tv i telefonów, niewysypianie się oraz zła pielęgnacja powodują, że nasze oczy na świat miewają gorsze dni. Czy zatem zmęczone oczy to nieodzowny element naszej garderoby? Jak znaleźć sposób na zmęczone oczy, aby dorównały niezmęczonej duszy?

Oko i jego budowa

Oko jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu, dzięki któremu widzimy i możemy przetwarzać informacje z zewnątrz. Jego budowa jest złożona, gdyż część elementów odpowiada za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a druga część odpowiada za funkcje przetwarzania bodźców. Poniżej przedstawiam pokrótce budowę oka, co pozwoli bardziej zobrazować jak ważna jest jego rola:

  1. Gałka oczna – to ona odbiera bodźce wzrokowe
  2. Drogi wzrokowe – to one przewodzą bodźce wzrokowe
  3. Ośrodek wzroku w korze mózgu – to w tym miejsce przetwarzane są bodźce wzrokowe 

To nie koniec podziałów 🙂 Dodam, że gałka oczna również charakteryzuje się trzema warstwami, do których zaliczamy: 

  1. Zewnętrzną – czyli rogówka i twardówka. To tu należy wspomnieć o ochronie oka – tej zewnętrznej i od wewnątrz. Rogówka dodatkowo warunkuje prawidłowe widzenie, pełniąc rolę soczewki. 
  2. Środkowa – czyli tęczówka. Jak sama nazwa wskazuje – odpowiedzialna między innymi za kolor oczu. 
  3. Wewnętrzna – siatkówka, która umożliwia odbiór wrażeń wzrokowych.

Uczucie zmęczonych oczu to nic innego jak zaniedbanie warstwy ochronnej, która za pomocą aparatu ochronnego oka jest narażona na wiele czynników zewnętrznych. W skład tego aparatu wchodzi:

  1. Oczodół, który chroni oko przed urazami mechanicznymi
  2. Powieki i rzęsy – oprócz roli ochronnej biorą udział w nawilżeniu oka 
  3. Spojówka – chroni głębsze warstwy oka i amortyzuje poruszanie się gałki ocznej

Tak jak wyżej widzimy, oko to dość skomplikowany narząd, który wymaga specjalnego traktowania. Nieodpowiednia pielęgnacja, brak ochrony przed promieniami słonecznymi oraz narażanie oczu na zanieczyszczenia powietrza powodują, że ten delikatny narząd zasługuje na częstsze chwile relaksu. Jak je zapewnić, mając do dyspozycji nie tylko pełne półki kosmetyków w drogeriach? Poniżej podpowiedź.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Zakładam, że już nasze prababcie i babcie miały swoje sposoby na łzawienie oczu, ich przekrwienie lub opuchliznę. Poniżej przedstawiam najprostsze metody, które pomogą w walce z tymi dolegliwościami:

  1. Łyżeczki do herbaty: koniecznie włożone na 2 minuty do zamrażalnika, po przyłożeniu do oczu zniwelują opuchliznę. Ważne, żeby łyżeczek nie trzymać dłużej niż 2-3 minuty, gdyż istnieje ryzyko, że bardzo niska temperatura może podrażnić oczy.
  2. Masaż kostkami lodu: ponownie mamy do czynienia z niską temperaturą, która w połączeniu z masażem pobudzi krążenie. Ważne: nigdy nie nakładajcie lodu bezpośrednio na skórę twarzy, należy lód włożyć do bawełnianej chusteczki – tak jak wyżej – z niską temperaturą nie ma żartów.
  3. Masaż oczu – czy już o tym wspominałam? Tak, wspominałam, ale nie zaszkodzi zrobić tego dwa razy 🙂
  4. Okłady z odwaru ze świetlika. Przepis jest prosty: susz ze świetlika należy zalać wodą i pogotować 5 minut. Po ostygnięciu wywaru i odsączeniu można nasączyć waciki i nimi przemywać oczy. Taki sposób zniweluje zaczerwienienia i doda oczom blasku.
  5. Torebki herbaty: najlepiej czarnej lub zielonej. Wyciąg z herbaty zmniejszy opuchliznę lub pomoże przy ewentualnym stanie zapalnym. 

Oprócz wyżej wymienionych domowych sposobów, są też triki, które zastosowane w połączeniu z drogeryjnymi kosmetykami pomogą uzyskać wymarzony efekt:

  1. Jak nakładać krem pod oczy? Przede wszystkim – mało. Zbyt duża ilość kremu nałożona na noc obciąża oczy, powodując, że skóra nie oddycha i dochodzi do zastoju limfy.
  2. Maseczki na oczy: koniecznie trzymane w lodówce. Maseczka może być tą ze sklepu – najlepiej z wyciągiem z ogórka lub można ją zastąpić zimnym plastrem ogórka lub ziemniaka. Ogórek rozjaśni sińce, a ziemniak pomoże pozbyć się opuchlizny.

Okłady na zmęczone oczy, masaż na oczy czy krem na oczy to nic innego jak odpowiednia pielęgnacja. Odpowiednio dostosowane do wrażliwych okolic oczu pomogą w uzyskaniu wymarzonych efektów i „tego” blasku. Zmęczone oczy trudno jest całkiem ukryć, przecież jest to nasze okno na świat. Jednak przy regularnych działaniach, jesteśmy w stanie zapewnić im chwile odpoczynku, aby cały mechanizm skomplikowanej budowy oka działał bez zarzutów.